Kahve ve Çay İçmek, İnme ve Demans Oranlarının Azalmasıyla Bağlantılı

0
1
Fotoğraf: Zach Reiner/Unsplash

Dün açık erişimli PLOS Medicine bülteninde yayımlanan ve 50-74 yaş arası sağlıklı yetişkinler üzerinde yürütülen bir çalışmaya göre, kahve ya da çay içmek inme ve demans tehlikesinin azalmasıyla bağlantılı olabilir. Kahve içmek, inme sonrası demans tehlikesinin azalmasıyla da ilişkilendirilmiş.

İnme, dünya çapındaki ölümlerin yüzde 10’una sebep olan ve hayatı tehdit eden bir olay. Beyin işlevindeki azalmayla bağlantılı belirtileri kapsayan genel bir terim olan demans, yüksek ekonomik ve sosyal yükler barındıran küresel bir sağlık sorunu. İnme sonrası demans ise inme sonrasında demans belirtilerinin ortaya çıktığı bir durum.

Araştırmaya göre günde 2-3 bardak kahve veya 3-5 bardak çay ya da hem kahve hem de çaydan 4-6 bardak içen kişilerde, inme veya demans oranları en düşük görülüyor. Günde 2-3 bardak kahve ve 2-3 bardak çay içen kişilerde, ne çay ne de kahve içen kişilere göre inme tehlikesi %32 ve demans tehlikesi de %28 daha düşük. Kahvenin tek başına veya çayla beraber tüketilmesi de inme sonrası demans tehlikesinin azalmasıyla ilişkilendirilmiş.

 

 

 

 

Kaynak: PLOS. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here