Eski Telefonunuzu Veya Tabletinizi Değerlendirmek İçin Uğraşmaya Değer Yöntemler

0

Bir çekmecede boş yere durmasına gerek yok.

Yeni bir telefon veya tablet alma zamanı geldiğinde, ortaya şu soru çıkar: Eskisiyle ne yapacağız?

Seçeceğiniz birkaç tercih bulunuyor. Eğer kendinizi cömert hissediyorsanız, onu bir arkadaşınıza veya aile üyesine devredebilirsiniz veya etrafta bulunan çevre dostu pek çok geri dönüştürme programından yararlanabilirsiniz. Eğer hâlâ para ediyorsa, satabilirsiniz. Fakat etmiyorsa bile iyi bir seçenek var. Eskimiş telefonunuzu başka bir amaçla kullanın ve onu yeniden hayata başlatın. İşte düşünebileceğiniz yedi seçenek:

Atanmış bir akıllı ev denetçisi kurun

Eğer yeni bir telefon veya tablet aldıysanız, eskisini yanında taşımanıza gerek yok. Bu durum, onu bir duvara veya bir masaya yerleştirmenizi ve onu acemi bir akıllı ev merkezi olarak kullanmanızı sağlar.

Giderek artan miktardaki Android ve iOS uygulamaları, Nest termostatlarından Philips Hue ışıklarına kadar eviniz etrafındaki cihazları kontrol etmenize olanak sağlıyor. Cihaz seçimi sürekli daha büyük hale geliyor ve ortada duran, her şeyi kontrol eden bir cihazınız olabilir.

Eski telefon veya tabletinizin pil ömrü yetersizse bile önemli değil, çünkü fişe takılı halde durabilir. Ayrıca uğraşmanız gereken çok fazla uygulaması olmayacaktır, bu yüzden verimli olması lazım.

 

Evinizin güvenliğini artırın

Eski bir telefon veya tableti başka bir amaçla kullanmanın bir diğer yolu da, onu her yerden erişebileceğiniz bir kameraya dönüştürmektir. Bunu yapmanız için bir grup uygulama size yardımcı olabilir, hatta bazıları hareket tespit etme ve uzaktan uyarılar gibi daha gelişmiş özellikler bile ekleyebilir.

Manything ve Alfred, bu konuda karşılaştığımız en gösterişli ve kapsamlı seçeneklerden iki tanesi. İkisi de eski cihazınızın yayınına her yerden erişmenize olanak sağlayarak benzer bir yolda çalışıyorlar.

Kurulum basit ve kolay. Ücretsiz şekilde başlayabilirsiniz ve daha gelişmiş özellikler ile planlara bir ücret karşılığında ulaşabilirsiniz. Evcil hayvanlarınıza veya değerli ev mülklerinize göz kulak olmak için mükemmel bir yöntem.

Fazladan bir ekran şeklinde kullanın

Eğer eski cihazınız yaşlanmakta olan bir Android tablet veya gereksiz bir iPad ise, onu dizüstü bilgisayarınız için işe yarar ikinci bir ekran haline getirebilirsiniz, ancak doğru uygulama size birkaç dolara mal olacaktır.

Önerdiğimiz seçenekler Duet Display (iOS), Air Display (iOS) ve iDisplay (Android ve iOS); son iki tanesi Wi-Fi üzerinden çalıştığı gibi kablolu bağlantıl ile de çalışıyor fakat en iyi sonuçlar için (hız ve kararlılık bakımından) her şeyi kablolu bırakmak en iyisi.

Bu fazladan ekran alanını her şekilde faydalı bulacaksınız: internetten not yazmak, farklı bir programda çalışırken TV veya sosyal medyayı izlemek, hesap tablolarınıza daha fazla sütun eklemek ve böyle böyle.

Kendi dijital fotoğraf çerçevenizi yapın

Dijital fotoğraf çerçeveleri, bir zamanlar oldukları kadar moda değiller fakat boşa zaman harcattığınız eski bir telefon veya tablet için güzel bir kullanım alanıdır. Ya sürekli bir fotoğrafı gösterimde tutun ve onu arada sırada değiştirin, ya da uygun bir uygulama ile bir slayt gösterisi oluşturun. Tabii ki eğer isterseniz biraz video da oynatabilirsiniz.

Pil ömrü sorun değil çünkü telefon veya tableti her zaman fişe takılı tutabilirsiniz ve eğer gerçekten yaratıcı olmak istiyorsanız, yeni dijital fotoğraf çerçeveniz için kendi isteğinize göre değiştirdiğiniz bir çerçeve veya tutamaç yapma seçeneğiniz var.

Kullanmakta olduğunuz uygulamaya bağlı olarak, ekranın asla uyumadığından emin olmak için cihazınızda bazı görüntü ayarları yapmaya ihtiyacınız olabilir, fakat bunları bulmak zor değildir (Android ve iOS’taki Ayarlar bölümünde Ekran seçeneğine bakın). Bu, yazdırma masrafı içermeyen ve en sevdiğiniz anılarınıza açılan sürekli güncel bir pencere gibidir.

Onu bir E-kitap okuyucu olarak kullanın

Eski telefon veya tabletinizin sona ulaşmaya çok yaklaştığını ve bir zamanlar olduğu gibi çevik, duyarlı bir cihaz olmadığını varsayalım. Eğer ona emekliliğini beklerken hafif bir iş vermek istiyorsanız , onu bir e-kitap okuyucuya dönüştürebilirsiniz.

Kobo ve Amazon gibi uygulamalar, büyük bir içerik kütüphanesine erişmenizi sağlıyor ve eğer ayrı bir e-okuyucu cihazına yatırım yaptıysanız (bir Kindle gibi), o zaman telefonunuzdaki uygulama ile iki cihaz arasında okuma konumunu eşleştirebilirsiniz. Bir tanesini yatağın kenarında bulundurabilir, bir tanesini de seyahat için kullanabilirsiniz.

Ancak burada sadece e-kitaplardan bahsetmiyoruz: Eski cihazınızı, gün boyunca imkan bulamadığınız tüm o internet makalelerinden geri kalmamak için de kullanabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarınıza ve eski telefon veya tabletinize Pocket veya Instapaper gibi bir şey kurun ve makaleleri daha sonra okumak için sıraya koyun. Sadece, yeni okuyucunuzun ara sıra Wi-Fi’ye bağlandığından emin olun.

Bir müzik kutusu yapın

Spotify’den iTunes’a ve Google Play Music’e kadar, Android ve iOS için seçebileceğiniz tonlarca müzik uygulaması var. Bu yüzden bu, tarihi geçmiş telefon veya tabletiniz için başka bir seçenek. Cihazınız büyük ihtimalle Bluetooth’u destekliyordur, bu yüzden cihazınızda çalan sesi ayrı bir hoparlöre ve hatta bir Chromecast gibi bir cihaza aktarabilirsiniz.

Eğer evde Sonos hoparlörleriniz veya benzer türden cihazlarınız varsa, o zaman eski telefonunuz veya tabletiniz bunların merkezî kumanda paneli olarak işlev görebilir; sadece Sonos uygulamasını kurun ve artık hazırsınız.

Eğer şarkıları elinizle seçmek zorunda kalmak istemiyorsanız, günümüzün aktarım hizmetleri sizin için alakalı olan ezgilerden oluşan sonsuz bir çalma listesini sıraya koyabilir, ayrıca internet radyosu seçeğiniz de var. TuneIn gibi bir uygulamanın yardımıyla, dünya çapından radyo istasyonlarını dinleyebilirsiniz ve hiç kimse de telefonunuzu alıp onları açmak zorunda kalmayacaktır.

Onu çocuklara verin

Tam yukarıda telefon veya tabletinizi bir çocuğa vermenizden bahsetmiştik. Bunu göz önüne almaya kesinlikle değer; kız veya erkek kuzeniniz, muhtemelen en üst seviye verime sahip olan son telefonlarla sizden çok daha az ilgileniyordur. En azından, yeni bir cihaz edinecek kadar şanslı oldukları için minnettar olmalılar.

iOS, bir iPhone veya iPad’i kısıtlamak ve onu çocuklara uygun hale getirmek için kullanabileceğiniz uzun bir ebeveynsel kontrol listesi ile geliyor. Bunları, Ayarlar’ı açıp daha sonra Genel ve Kısıtlamalar’a dokunarak bulabilirsiniz.

Çocuk-geçirmez bir Android cihaz o kadar basit değil: tabletlerde, en iyi seçenek Ayarlar’da bulunan Kullanıcılar seçeneği aracılığıyla kısıtlanmış bir profil oluşturmaktır, fakat telefonlarda, Kids Zone veya MMGuardian gibi üçüncü taraf bir seçenek kullanmanız daha iyi olur. YouTube Kids gibi, çocuklar için uygun olan bağımsız uygulamalar da var. Sadece dikkatli olun, gerçekten işin ustası olan bir çocuk, kim bilir, siz odadan bile çıkmadan bunu atlatabilir.

 

 

 

 

Popular Mechanics

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz