Eski uçak gemisinden köprü olur mu?

0

ABD’nin Washington eyaleti eski uçak gemilerinden köprü yapmak istiyor.

Savaş daima bir bedel ödetir. Washington’da da eski savaş gemileri bir bedel ödetecek, ama köprüden geçenlere, geçiş ücreti şeklinde. Bütçesi geçtiğimiz yıl onaylanan eyaletler arası otoyolun bir parçası olarak, Washington şu anda Vietnam döneminden kalma eski uçak gemilerini Sinclair Körfezi’ni boydan boya aşan, ücretli bir köprüye dönüştürmenin fizibilitesini araştırıyor.

Gemileri köprüye dönüştürmek yeni bir fikir değil. Bunun ünlü bir örneği Pers hükümdarı Xerxes’in Asya ile Avrupa arasında Hellespont diye bilinen noktada (bugünkü Çanakkale) bu tür bir köprü inşa ederek istilacı ordusuyla Yunanistan’a girmesi. Popular Science ise Wisconsin ile Iowa arasındaki trenleri taşımak için Mississippi Nehri üstüne yüzer havuzlu bir köprü yapma fikrini daha 1919’da atmıştı. Washington’un önerisi şu anda feribotla ya da 12 kilometrelik kara yolculuğuyla ulaşılabilen Bremerton ile Orchard Limanı’nı bağlayacak.

Yasa tasarısında bu köprünün fizibilite araştırması için 90.000 dolar ödenek ayrılmış ve köprünün iki ila üç uçak gemisinden oluşması düşünülmüş. Tabii ABD Donanması bu eski gemileri Washington’a verirse. Bu ihtimal ise çok düşük.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz