Tabii ya, robotların tek eksiği kılıçtı

0

Bu klipte de görebileceğiniz üzere kılıç tutan bir robot, saldırgan insanı başarıyla savuşturuyor.

İki hasım da köpükten yapılmış kılıçlar kullanıyor. Bu hem akılcı bir uygulama hem de laboratuvar araştırmacılarından çok, siberpunk rol oyuncularına benzemelerini sağlıyor.

Robot, Japonya’nın Namiki Laboratuvarı tarafından yapıldı ve sonuçları da “Yüksek hızlı görüşle kontrol edilen, kılıç kullanan bir robotun geliştirilmesi” adlı bir makalede yayımlandı. Laboratuvarın makale hakkında söyledikleri şöyle:

Bu makalede yüksek hızlı stereo görme sistemiyle kontrol edilen, kılıç kullanan bir robotu insan – robot dinamik etkileşim sistemlerinin bir örneği olarak sunuyoruz. Geliştirilen robot sistemi hem insan oyuncunun pozisyonunu hem de robot elin tuttuğu kılıcı tanıyor. Dönüş noktalarını saptama yöntemlerinden biri olan ChangeFinder ile insanın hareket etmeye başladığını anladığı anlıyor. Ardından, saldırının başladığı anda en küçük kare yöntemiyle insan oyuncunun kılıcının muhtemel rotasını tahmin ediyor. Son olarak da saldırının türünü tahmin edip buna uygun bir savunma hareketi belirliyor. Deneyden elde edilen sonuçlar öne sürülen algoritmanın etkili olduğunu kanıtlıyor.

Robotlar her ne kadar iyi olsa da bir robot tarafından ikiye bölünmek öyle değil. Gerçekten de robotları silahlandırmanın neden kötü bir fikir olduğuna dair birkaç TV programı da var. Elbette robotları silahlandırmakla ilgili korkunun altında aslında başka şeylere karşı duyduğumuz korku var. Ya robotlar savaşa yol açarsa, ya silahlarını insan efendilerine karşı kullanırlarsa? O yüzden, belki de silahlı robotlardan korkacağımıza, önce modası geçmiş silahları, mesela kılıç kullanmayı öğrendikleri için sevinmeliyiz.

İnsanoğlu daha önce de robotları kesici silahlarla donattı çünkü biz insanlar kişisel güvenlik konusunda berbatız. Ya da belki de bu işin içinde haylazca bir zevk de var, tıpkı fareyle oynayan bir kediyi izlemek gibi. Doğru, robotların eline bir yandan kılıç ve mutfak bıçağı tutuşturuyor olabiliriz ama diğer yandan da gökyüzündeki bilgisayar sistemlerini yok edebilecek füzeler yapıyoruz. Sen o kılıcı istediğin kadar salla, geleceğin robot efendisi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz