Esrar Kullanımı ve Sosyal Yaşam

1

MarijuanaMadness

Yabancı dizilerde ve filmlerde görmeye alışım olduğumuz, orta yaşlı, iş bulmak yerine her gün esrar tüketen adam gerçek olabilir mi? Bir araştırmaya göre olmayabilir çünkü bulgular sosyoekonomik durumun düşmesiyle esrar kullanımının düştüğünü; karşılaşılan zorlukların artması ile de kullanımın arttığını gösteriyor. Araştırma Clinical Psychological Science dergisinde yayımlandı ancak durumun arkasındaki sebepler henüz açık değil.

Araştırma süresince 1000 insan, doğumlarından 38 yaşına kadar gözlemlendi. Her katılımcı aynı yıl, Yeni Zelanda’nın Dunedin bölgesinde doğdu ve sosyoekonomik durumları, cinsiyetleri, sağlık durumları ve vücut ölçülerine göre sınıflandırıldı. Katılımcılar deney boyunca 11 kez incelendi. İnceleme 18 yaşından sonra başladı ve esrar, alkol, sosyal durumları, ekonomik zorlukları gibi değişkenlere bakıldı.

Sonuçlar, esrar kullanıcılarının çok fazla sosyal problemlerle karşılaştığını ve daha fazla anti sosyal davranışlar gösterdiğini söylüyor. İçenlerin aksine içmeyenler daha iyi bir yaşam sürüyor. Ancak araştırma elbette mükemmel değil. Sonuçların birbirleri ile olan ilişkisi iki türlü de yorumlanabilir; esrar kullanımı kötü hayat sürüklüyor veya kötü hayat esrar kullanımına sürüklüyor. Ancak sonuçların net olması, yorumlamak için çok iyi bir fırsat olacak.

İleri Okuma: http://www.ucdmc.ucdavis.edu/newsroom/pdf/2016_APS_Persistent-cannabis-dependence.pdf

1 Yorum

  1. Bu nasıl çeviri böyle. Türkçe bilen yok mu bu sitede.

    Ayrıca sonuçlar ” orta yaşlı, iş bulmak yerine her gün esrar tüketen adamı” desteklemiş resmen.

    Burada yazanlar cümleleri yuvarlayıp anlaşılması zor yapınca daha bilimsel olduğunu mu zannediyorlar acaba.

    Bu eleştiriyi dikkate alın bence.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz