Telefonlar Artık Depremi de Algılayabilecek!

0

Akıllı telefonlarımızla neredeyse yapamadığımız şey kalmadı. Şimdi de, geliştiricilerin iddiasına göre, telefonlarımız depremi de hissedebilecek. California Berkeley Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı geçtiğimiz hafta MyShake isimli bir uygulamayı  Google Play Store’da kullanıcılara sundu. Uygulama telefondaki ivmeölçeri kullanarak lokasyonunu belirleme esnasında ne kadar sallanma olduğunu algılayabilecek.

Çalışma prensibi ise tek telefona bağlı değil. Telefonlar algıladıkları sarsılmayı merkezlerine yolluyor ve yeterli sayıda telefon tarafından sarsılma algısı merkeze ulaştığında bilgisayarlarca bu iletiler değerlendiriliyor ve deprem olup olmadığı ve depremin şiddeti belirleniyor. Bu uygulama bu sayede erken uyarıcı olarak da kullanılabilecek. Ancak erken uyarı sistemi olarak kullanılabilmesi için uygulama birçok kişi tarafından telefonlarına indirilmeli.

Peki günlük hayatta oluşan birçok sarsılma uygulamayı etkilemeyecek mi? Örneğin bir futbol maçında zıplayan taraftarlar tarafından gönderilecek sarsılma sinyalleri deprem olarak algılanmaz mı? Ekip bunu da test etti ve uygulama deprem nedeni ile oluşan sarsılma ile günlük hayatta yaşadığımız sarsılamaları (fiziksel olanlar elbette) ayırt edebiliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz