Etli Yiyecekler ve Oyun, Kedilerin Avlanmasını Azaltıyor

0
Fotoğraf: Hexandcube/Unsplash

Yeni araştırmanın gösterdiğine göre sahipleri kendileriyle her gün oyun oynayan ve kendilerini et bakımından zengin yiyeceklerle besleyen kediler, yabani hayvanları daha az avlıyor.

Kedilerin avlanması, doğanın korunması ve kedilerin refahı açısından bir endişe kaynağı. Fakat bunun azaltılmasına yönelik önlemler tartışmalı olmanın yanısıra, kedi davranışlarının genelde pek çok kedi sahibinin kabul edilemez bulduğu şekillerde sınırlandırılmasına da dayanıyor.

Exeter Üniversitesi tarafından yapılan yeni çalışmada, proteinlerin etten geldiği markalı bir mama sunmanın, kedilerin eve getirdiği av hayvanlarını %36 oranında azalttığı bulunmuş. Ayrıca kedi sahibi ile her gün beş ila on dakika oynamak da %25’lik bir azalmayla sonuçlanmış.

Exeter Üniversitesi Çevre ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü’nde çalışan Profesör Robbie McDonald, “Bu alanda yapılan önceki çalışmalarda; kedilerin ya içeride tutulmasıyla, ya da kedilere tasma, cihaz veya caydırıcı takılmasıyla kedilerin avlanma kabiliyetinin sınırlandırılmasına odaklanılmış” diyor.

“Kedileri iç mekanlarda tutmak, avlanmayı önleme konusunda kesin bir yöntem olsa da; bazı kedi sahipleri, kedilerinin dış mekanlara erişimini kısıtlamanın onların mutluluğuna ilişkin doğuracağı sonuçlardan endişe duyuyor.

“Bizim çalışmamız, hiç girişimsel ve kısıtlayıcı olmayan yöntemlerle birlikte kedi sahiplerinin, kedilerinin yapmak istediği şeyleri değiştirebileceğini gösteriyor.

“Kedi sahipleri kedilerle oynayarak ve onların beslenme şekillerini değiştirerek, özgürlüklerini kısıtlamadan doğal yaşam üzerindeki etkilerini azaltabilirler.”

Çalışmada bahsedilen oynama, kedi sahiplerinin bir ip ile çubuğa oyuncak tüy bağlayıp hareket ettirmesini ve bu sayede kedilerin bunu gizlice izlemesini, kovalamasını ve üstüne atılmasını kapsıyor. Kedi sahipleri, her bir “avlanmadan” sonra kedilerine oynamaları için oyuncak bir fare de verebilir ve gerçek bir öldürmeyi taklit edebilirler.

Etli yiyecekte bulunan hangi unsurların, avlanmada meydana gelen bu azalmaya yol açtığı ise belli değil.

Deneyleri yürüten doktora öğrencisi Martina Cecchetti şöyle söylüyor: “Bazı kedi mamaları, soya gibi bitkisel kaynaklardan gelen protein içeriyor. Bu besinler ‘eksiksiz bir beslenme’ sunmasına karşın, bazı kedileri bir veya daha fazla mikrobesinden mahrum bırakabilir ve kedilerin avlanmasını teşvik edebilirler.”

Exeter Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz