İmmünoterapi ve Hedefli İlaç Tedavisi, İleri Böbrek Kanserinde Hayatta Kalma Süresini Uzatıyor

0
Sağlıklı bir böbreğin CT taraması. Böbrekler kan dolaşımındaki atıkları süzüyor ve belirli yardımcı kimyasal bileşenlerin seviyesini kontrol ediyor. Görüntü: Dana-Farber Kanser Enstitüsü

Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nde çalışan ve faz 3 aşamasındaki klinik bir deneyin sonuçlarını aktaran araştırmacılar, kontrol noktası engelleyici bir immünoterapi unsuruyla birleştirilmiş hedefli ilaç tedavisi uygulanan ileri böbrek kanseri hastalarının, standart hedefli ilaç tedavisi uygulanan hastalara göre daha uzun süre hayatta kaldıklarını bildiriyor.

The New England Journal of Medicine bülteninde yayımlanan ve eş zamanlı olarak Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin 2021 Üriner Sistem Kanserleri Sempozyumu’nda sunulan çalışmanın yazarları, hayatta kalma oranında elde edilen bu kazanımın, hedefli bir kinaz engelleyici ilaçla birleştirilen bağışıklık kontrol noktası engelleyicisinin, “ileri böbrek hücresi kanserine sahip hastaların başlangıç tedavisinde önem taşıdığını” belirtiyor.

Faz 3 CLEAR çalışması, tümörü destekleyen damarların oluşumuyla ilişkili proteinleri hedef alan oral bir kinaz engelleyici olan lenvatinib ile damardan verilip bağışıklık sisteminin kansere saldırmasına yardımcı olan kontrol noktası engelleyicisi pembrolizumabın meydana getirdiği önemli sonuçları gösteriyor. Deneyin sonucunda, tedavi gören hastalar genel olarak daha uzun süre hayatta kalmış, daha yüksek bir yanıt oranı sergilemiş ve kanserin ilerleme göstermediği zaman miktarı artmış.

Dana-Farber Kanser Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz