Ev Kedilerini Günde Sadece Bir Kez Beslemek, Onları Daha Sağlıklı Yapabilir

0
Fotoğraf: yulkapopkova/iStock

Kediniz her zaman aç gibi mi görünüyor? Guelph Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırma, kedileri besleme sıklığınızı azaltmayı (arttırmayı değil) düşünebileceğinizi öne sürüyor.

GÜ Ontario Veterinerlik Fakültesi (OVF) ile Ontario Tarım Fakültesi’nde çalışan hayvan beslenme uzmanları; kedileri günde bir büyük öğünle beslemenin, onları günde birkaç kez beslemeye kıyasla açlığı daha iyi kontrol etmeye yardımcı olabileceğini keşfetmişler.

Geçen hafta PLOS One bülteninde yayımlanan araştırma, günde bir öğün yiyen kedilerin daha fazla tatmin olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu durum, yiyecek isteme davranışının azalmasıyla sonuçlanabilir.

Sonuçlar ayrıca; besleme sıklığını azaltmanın, kedinin iştahını kontrol ederek ve muhtemelen daha az yemesini sağlayarak obezlik tehlikesini azaltmaya da yardımcı olabileceğini önü sürüyor. Obezliğin kedileri etkileyen en yaygın beslenme sorunu olduğu göz önüne alındığında, bulgunun önemli bir keşif olduğu görülüyor.

Çalışmanın ortak yazarı, OVF’nin Klinik Çalışmalar Bölümü’nde veteriner hekim ve evcil hayvan beslenme uzmanı olan Prof. Adronie Verbrugghe, şöyle söylüyor: “Bu bulgular, veterinerlik camiasını ve hayvanlarını gün içinde birkaç ufak öğünle beslemeleri gerektiği söylenen pek çok kedi sahibini şaşırtabilir. Fakat sonuçlar, bu yaklaşımın faydalı olduğunu öne sürüyor.”

Önceki araştırmalarda, öğün sıklığının kedi davranışı üzerindeki etkileri incelenmiş. Fakat çalışmanın ortak yazarı ve GÜ Hayvan Biyobilimleri Bölümü’nde hayvan beslenme uzmanı olan Prof. Kate Shoveller’a göre bu çalışma; iştah baskılayan hormonlar, fiziksel hareketlilik, enerji harcama ve enerji kaynaklarının kullanımı üzerindeki etkileri çözümleyen kapsamlı bir yaklaşım kullanması bakımından bir ilk.

“Pek çok hayvan sahibinin duyduğu günde birkaç öğün yaklaşımını destekleyen hiçbir iyi araştırma yoktu. Bu yüzden bizler de, kediler için doğru olduklarından emin olmak amacıyla, mevcut beslenme önerilerinin arkasına bir takım gerçek veriler koymak istedik.”

Guelph Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz