Bu Küçük Cihaz, Yürüdüğünüzde Oluşturduğunuz Esintiden Rüzgar Enerjisi Toplayabiliyor

0
Xin Chen vd., Cell Reports Physical Science, 2020

Karadaki rüzgarların çoğu, ticari rüzgar türbinlerinin bıçaklarını itemeyecek kadar yumuşak. Fakat Çin’deki araştırmacılar, enerjik bir yürüyüşle oluşanlar kadar ufak esintilerden rüzgar enerjisi toplayabilen bir tür “ufak rüzgar türbini” tasarlamışlar. Dün Cell Reports Physical Science bülteninde sunulan yöntem, mikro enerji kaynağı olarak hafif esintileri toplamanın düşük maliyetli ve verimli bir şeklini simgeliyor.

Yeni cihaz, aslında teknik olarak bir türbin değil. Bir tüp içerisinde bulunan ve hava akışı olduğu zaman titreyen veya birbirine çarpan iki tane plastik şeridin oluşturduğu bir nano üreteç. Bir balonu saçınıza sürttüğünüz zaman olduğu gibi; bu iki plastik de temasları kesildikten sonra elektrik yüküyle doluyor. Bu olguya ise triboelektrik etki adı veriliyor. Fakat bu iki plastik şeridin oluşturduğu elektrik, saçınızı Einstein’ın saçı gibi havaya kaldırmak yerine yakalanıp depolanıyor.

Çalışmanın kıdemli yazarı, Çin Bilimler Akademisi’nin Pekin Nanoenerji ve Nanosistemler Enstitüsü’nde çalışan Ya Yang, “Gündelik hayatınızdaki tüm esintileri toplayabilirsiniz” diyor. “Nano üretecimizi bir insanın koluna yerleştirdik ve sallanan kolun meydana getirdiği hava akışıyla güç ürettik.”

Saniyede 1.6 metre kadar hafif olan bir esinti, Yang ve meslektaşlarının geliştirdiği bu triboelektrik nano üretece güç sağlayabiliyor. Nano üreteç, rüzgarın hızı 4 ila 8 m/s olduğu zaman en iyi verimle çalışıyor. Bu hız, iki plastik şeridin birbiriyle uyumlu şekilde çırpınmasını sağlıyor. Cihaz ayrıca, rüzgarı enerjiye %3.23’lük bir verimlilikle dönüştürüyor. Bu değer, daha önce bildirilen verim miktarlarını geride bırakıyor. Araştırma takımının cihazı, şu an 100 adete kadar LED lambaya ve ısı algılayıcıya güç verebiliyor.

Cell Press. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz