Evinizden Uzak Eviniz

0
168

Airstream’lerin nostaljik bir cazibesi var ama Ecocapsule’ün sürdürülebilir, ileri teknolojili lüks kamp deneyiminin eline su dökemez. Slovakyalı Nice Architects firmasınca geliştirilen bu taşınabilir yaşam alanı sadece su, rüzgâr ve yağmurla çalışıyor. İçine birkaç kasa konserve yığarsanız sonsuza dek burada zaman geçirebilirsiniz. Yaklaşık 5 metre uzunluktaki 1,7 tonluk kapsül araştırma istasyonu, afet alanı barınağı ya da kuş uçmaz kervan geçmez yerde bir kiralık oda olarak dünyanın her yanında kullanılabiliyor. Ecocapsule, iki kişilik yatacak yere, küçük bir mutfağa, duşa, klimaya ve hatta elektrik prizlerine sahip. Dahası, atıklarınızı yakarak ortadan kaldıran bir de özel tasarım susuz tuvaleti var.

Kontürlü Kabuk

Ecocapsule’ün yumurta biçimi yüzey alanını (dolayısıyla da ısı kaybını) yaşam alanından fedakârlık etmeden küçültüyor. Kapsülde yıl boyu kalmak mümkün. Daha şimdiden binalarda, su şişelerinde ve uzay araçlarında kullanılmaya başlanan ince aerojel izolasyonu, alüminyumla desteklenmiş polikarbonat duvarların arasında yer alıyor.

Güç Kaynağı

750 watt’lık rüzgâr türbini ve 800 watt’lık güneş dizisi enerji topluyor. Dış sıcaklık -13 ve 40 C arasında olduğu sürece kapsül kendi gücünü kendi üretebiliyor. Süper verimli iklim kontrol sisteminin de buna faydası oluyor. Egzoz çıkışına giden ısınmış hava, taze hava kanallarının yanından geçerek bu havayı da ısıtıyor.

Enerji Depolama

Enerji üretiminin düşmesi halinde 9.744 watt/saatlik batarya beş gün yetecek güç sağlıyor. Batarya şarj olunca sistem, güneş hücrelerinden artan enerjiyi su deposunu ısıtmada kullanıyor ve duş için enerji tasarrufu sağlıyor.

Su Toplama

Yağmur suyu seramik bir filtreden geçerek kapsül zemininin altındaki 540 litrelik su deposunu dolduruyor. Depo doluyken iki kişiye üç hafta yetiyor. Elektrik pompaları suyu bir zar filtreden geçirerek lavaboya ve duşa giden suyu kirden, tozdan, bakteriden arındırıyor. Enerji düşükse manuel bir ayak pompası kullanıyorsunuz.

Akıllı Arabirim

Akıllı telefon ya da tabletle kontrol edilen bir merkezi bilgisayar, enerji ve su düzeyini gözlemleyerek ne kadar dayanacağını hesaplıyor. Aynı zamanda kapsül dışında duran ve yağışı, nem oranını, sıcaklığı kaydeden algılayıcılara bağlı. Güneşin ve rüzgârın az olduğu zamanlarda bilgisayar iç sıcaklığı düşürmenizi ya da daha kısa duş almanızı önererek kaynakların idare etmesi için çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here