Evrenbilimdeki En Heyecan Verici Kriz

0
NASA, ESA, Hubble Miras Takımı; Howard Bond/STScI & Penn State Ü.

Uzay, evrenin var olduğu günden beri genişliyor. Hemen hemen 13,8 milyar yıl önce var oluşa göz kırpan evren, o zamandan beri dev bir uzay balonu gibi genişliyor.

Evren 13,8 Milyar Yaşında. Peki Bunu Nasıl Biliyoruz?

Bu genişlemenin mevcut hızına Hubble sabiti veya H0 adı veriliyor. Bu değer, evrenin en temel ölçütlerinden biri.

Eğer Hubble sabitini biliyorsanız, evrenin yaşını hesaplayabilirsiniz. Evrenin boyutunu da hesaplayabilirsiniz. Ayrıca, evrenin genişlemesine etki eden gizemli karanlık enerjinin nüfuzunu da daha isabetli biçimde hesaplayabilirsiniz. Üstelik H0, galaksiler arası uzaklıkları hesaplamak için gereken değerlerden biri.

Fakat ortada büyük bir sorun var. Hubble sabitini belirlemede yüksek kesinliğe sahip birkaç yöntemimiz bulunuyor. Ancak bu yöntemler, bilinmeyen bir sebeple farklı sonuçlar getiriyor.

Sorunun sebebi, ölçüm yöntemlerinin ayarlanmasıyla ilgili olabilir; yani evrensel uzaklıkları ölçmede kullandığımız standart ölçüm basamaklarının ayarlanmasıyla… Ayrıca, karanlık enerjinin bilinmeyen bir özelliği de olabilir.

Ya da temel fiziği eksik şekilde anlıyor olabiliriz. Bu meselenin çözülmesi için Nobel Ödülü kazandıran türden bir buluş gerekebilir.

 

 

 

 

Yazar: Michelle Starr/ScienceAlert. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz