Evrensel Salgında Evrensel Kalabilmek

0
959

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan daha sonra global çapta etkilerini gösteren yeni tip koronavirüs etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından koronavirüsün neden olduğu hastalığa Covid-19 adını verildi. Salgın daha sonra WHO tarafından küresel salgın anlamına gelen “pandemi” olarak ilan edildi. COVID-19 ile ilgili bilim insanları çalışmalarını büyük bir özveri ile sürdürüyor. Virüsün insanlara bulaştıktan sonraki etkilerini ortadan kaldırabilecek ya da hafifletecek ilaç geliştirme çalışmaları ve önleyici aşı çalışmaları dünya genelinde birçok bilim insanının öncelikli gündem maddesi olark yerini koruyor. Etkilerini ilk günlerine göre azalarak da olsa sürdüren eden salgın, global çapta ağır etkileri olan bir halk sağlığı sorunu olarak problemlere sebep olmaya devam ediyor.

Koronavirüs pandemisinin yayılımının asgariye düşürülmesi, enfekte olan hastaların tedavi edilmesi hakkında evrensel normlar ve standartlar geliştirmek adına dünya bilim insanları tüm özverileri ile yoğun bir uğraş gösteriyor. Bilimsel ve medikal araştırmalar için hem devletler hem de şirketler büyük fonlar ayırarak araştırmalara destek sağlıyor. Araştırma desteklerine verilen en popüler desteklerden birisi de Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın salgınla mücadele için bağışlamış oldukları 300 milyon dolarlık tutar…

Dünyanın dört bir tarafındaki birçok bilim insanı diğer coğrafyalarda yapılan farklı lisanlardaki bilimsel bulguları ve verileri topluyor. Bu veriler ışığında salgınla baş etme sürecinde araştırmaların sistematik olarak ilerleyebilmesi ve izlenebilmesi sağlanıyor. Bilim insanları global ölçekteki gelişmeleri takip etmek ve bilimsel literatüre katkı vermek için yapılan bilimsel araştırmalara tıbbi çeviri – tercüme hizmetleri kullanılarak çevirisi yapılmış akademik makalelere yoğun bir ilgi gösteriyor. Birçok farklı dilde yayınlanan bilimsel makaleleri kendi dillerinde profesyonel bir tercüme ile okuyarak anlamak ya da uluslararası yayınlar yapmak isteyen bilim insanları, Protranslate ile dünyanın her bir yanındaki bilimsel gelişmelerden haberdar olarak bilimsel araştırmalara da katkı sağlıyor. Bilim insanları böylece uluslararası prestijli hakemli dergilerde makalelerini yayınlatabiliyor. Profesyonel olarak yapılan akademik tercüme bilginin evrenselleşmesi adına son derece önemli.

COVID-19 salgınının global ve sarsıcı etkisi, bilim insanlarını koronavirüse karşı etkin bir yöntem bulabilmek adına daha bir teşvik ediyor. Klinik çalışmalar ve bilimsel araştırmalar birçok platformda büyük etkileşimlerle takip ediliyor. Pandemiden insani ve ekonomik olarak etkilenen ülkeler, uluslararası ilaç şirketleri dünyanın karşı karşıya kaldığı mevcut COVID-19 sorununa çara bulabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan çalışmaların neticeleri beklenirken önlem almanın ve yetkililerin tavsiyelerine uymanın önemi göz ardı edilemez. Tüm bu tedbirlerin yanında normalleşme sürecinin daha da hızlanabilmesi için virüsün etkilerinin ortadan kaldırılarak etkin bir şekilde baş edilebilmesi gerekiyor. Şu aşamada tedavilerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen standart yöntemler uygulanıyor. Virüs ile enfekte olan kişinin öz bağışıklık sistemi, virüs ile mücadelesini başarıyla tamamlayana kadar vücut fonksiyonlarının desteklenerek güçlü tutulması ve nefes problemlerine karşı destek sağlanıyor. Bilim insanlarınca geliştirilecek tedavi yöntemleri veya aşılar ile hastalığı bütünü ile önleme yolunun bulunabilme süreçleri dünya kamuoyunda heyecanla takip ediliyor.

Pandemi ile birlikte birçok küresel tedarik zincirinde aksamalar meydana geldi. Uluslararası hava ve kara taşımacılığı istisnalar dışında neredeyse durma aşamasına geldi. Dünyanın pek çok ülkesi sadece birbirleri arasındaki hudutları değil ülke içindeki şehir içi veya şehirler arası ulaşımlara da kısıtlama getirmiş durumda. Salgına karşı alınan tedbirler sonrası gerek ülke ekonomileri gerek de vatandaşların ekonomisi derinden etkilendi. Kısıtlamaların mevcut hâli ile sürdürülebilirliği bu yüzden birçok ülkede tartışma konusu. Yeni normalleşme ile birlikte koronavirüs sonrası kısıtlamaları gevşetici adımlar atılmaya başlanmış olsa da etkin bir tedavi ya da aşı geliştirilene kadar bilimsel araştırmalar ve bilimsel yayınlar gerek bilim insanları gerek de de kamuoyu tarafından ilgiyle takip edilmeye devam edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here