Facebook Link Tuzaklarından Kurtulmak İstiyor

0

screen_shot_2016-04-12_at_1.25.58_pm

Facebook, haber akışı ekranındaki şu aptal “nasıl olduğuna inanamayacaksın!” başlıklarından kurtulmayı deniyor.  Ne de olsa herkesin sürekli  bu tarz paylaşım yapmaktan hoşlanan sinir bozucu yakınları vardır.

Aslında yapılan duyuruya göre, facebook ilk etapta link tuzaklarını yok etmeyi denediklerini belirtmiyor.Süreçteki ilk adım tedavülden kalkmış( ve bu yüzden daha az gösterilen)  gönderilerin hızlıca haber akışına dönmesini sağlayan algoritmanın değiştirilmesiydi. Diğer bir deyişle  tıkladığınız linkler, tıkladığınıza pişman olduklarınız, facebook’a dönmek için ayrıldığınız linkler cezalandırılacaklar.

Ayrıca şimdi Facebook, daha yoğun bir karalılıkla, insanların tıkladığına pişman olduğu benzer gönderileri n üzerinden bir dil oluşturmayı hedefliyor. Bu demek oluyor ki,  eğer doğru uygulanabilirse,  o inanılmaz sonuçlar vadeden  ne olduğu belirsiz, aldatıcı başlıkları daha az göreceksiniz.

Facebook, “Sistemimiz tık tuzağı olan gönderileri ve bu gönderilerin kaynağı olan internet siteleri ile alanlarını tespit ediyor. Sürekli olarak tık tuzağı başlıkların gönderimini yapan bu alan ya da sitelerden gönderilen veya paylaşılan linkler haber akışında daha az görünecek.”

“Her ne kadar anneniz ya da babanız bu tarz linklere tıklasa ya da linkleri paylaşsa dahi, son gelişmelerle bu tarz sitelerin haber akışınızda daha az ön plana çıkması garantiye alınacak.”


Esma Hasançebi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz