Karanlık Maddenin Gizemi Anlaşılmazlığını Koruyor

0

Bu halka şekli gerçekten karanlık maddenin varlığını yansıtıyor mu?

dark matter

Bilim adamları, görünmez karanlık madde ile ilgili Güney Dakota’nın neredeyse 1,6 km altına uzanan tünelde yaptıkları 3 yıllık çalışmanın ardından hiç bir şey bulamadıklarını duyurdular.

Duyuru, 21 Temmuz 2016’da İngiltere’deki bir uluslararası karanlık madde konferansında yapıldı. LUX (Large Underground Xenon) deneyinde Güney Dakota’nın Lead şehrindeki Homestake altın madeni karanlık madde, nötrinolar ve WIMP olarak bilinen zayıf etkileşimli büyük kütleli parçacıklar için araştırıldı. Bilim adamları karanlık maddenin var olduğunu biliyor. Karanlık maddenin yer çekimi üzerindeki etkisi galaksilerin dönüş hareketinde ve evrende yol alan ışığın bükülmesinde görülebiliyor. Sadece, bilim adamları karanlık maddeyi henüz doğrudan gözlemleyemediler.

İşte araştırmayla ilgili kafanızı bir süreliğine meşgul edecek bir ifade: “Eğer WIMP teorisi doğruysa bu parçacıklardan milyarlarcası her saniye ellerinizin ve aynı zamanda dünyanın ve üzerindeki her şeyin içinden geçmektedir.”

Deney sözcüsü, Rick Gaitskell, araştırmanın devam edeceğini temin ediyor ve sözlerine ekliyor. “LUX karanlık madde sinyalinin ilk kanıtları için son üç yıldır yarış içindedir.  Büyük Hadron Çarpıştırıcısın’da yapılan bu yılki çalışmanın karanlık madde parçacıkları ile ilgili bir kanıt gösterip görmeyeceği ya da keşfin sonraki nesil daha büyük doğrudan detektörlerle yapılıp yapılmayacağını bekleyip görmek zorundayız.” Karanlık madde üzerinde doğrudan çalışabilmek evren hakkındaki temel sorularımıza cevap verebilecektir.


Recai Sinekli

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz