Facebook’un İnternet Yayan Dronu İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

0

Facebook tüm dünya ile iletişimi sağlayabilmek için uzak bölgelerdeki insanlara erişebilecek bir arayüze ihtiyaç duydu. Çözüm; gökyüzünde internet bağlantısı sağlayan dronlardan oluşan bir ağ.

Bugün, Facebook bu dronların ilki olan Aquila’nın ilk test uçuşunu duyuruyor. Aquila 96 dakika boyunca uçarak Facebook mühendislerinin planladıklarından üç kat daha fazla havada kaldı.

Aquila aslında yaklaşık 34 metre (113 feet) boyunda ve ağırlığı ortalama bir araba kadar olan büyük bir kanat. Dronun tamamı mühendislerin otopilot olarak adlandırdıkları bir bilgisayar tarafından kontrol ediliyor. Kalkış için Aquila kayışlarla bir kaydırma aracına bağlanıp piste sürükleniyor. Dronu kontrol eden bilgisayar, kalkış için yeterli hıza ulaşıldığını algılayınca kayış bağlantıları kopuyor ve Aquila gökyüzüne doğru yol alıyor.

Mark Zuckerberg ve birkaç kişi Aquila ile birlikte.

Aquila tasarlanırken hızlı bir dron olarak düşünülmedi -seyir hızı yaklaşık 40 km/s. Bu hız (ve dronun aerodinamik tasarımı) bataryada tasarruf sağlıyor. Aquila test uçuşu esnasında 2000 vattan daha az bir güç harcadı yani standart bir mikrodalga fırından biraz fazla. Eğer Aquila’nın harcadığı enerjiyi Kaliforniyalılar karşılasaydı, aynı uçuş süresi ve harcanan güçte, kişi başı 49 Cent ödemek yeterli olacaktı. Planlanan seyir irtifasında yaklaşık iki kat güç tüketecek ama bu hala kabul edilebilir bir tüketim olan 5000 vat.

Belki de şimdiye kadar çekilmiş en havalı selfie.

Gelecek ayların (ve yılların) amacı ise daha uzun süreli Aquila uçuşları üzerine çalışmak olucak. Bunu açacak olursak, verilerin ve güneş enerjisi stoklarının optimize edilmesi ve otopilotun kötü hava şartlarında seyredebildiğinden emin olunması.


Hikmet Bursalı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz