Fazla İşlenmiş Yiyecekler, Yaşlı Farelerin Hafızasına Zarar Veriyor

0
Fotoğraf: Franki Chamaki/Unsplash

Yeni bir çalışmanın gösterdiğine göre fazla işlenmiş gıdalar ile dört hafta beslenmek, yaşlanmakta olan farelerin beyinlerinde güçlü bir iltihap tepkisine yol açıyor. Hafıza kaybına yönelik davranışsal işaretler de bu duruma eşlik ediyor.

Bilim insanları ayrıca bu işlenmiş beslenme şeklinin omega-3 yağ asidi DHA ile desteklenmesiyle, yaşlı farelerdeki hafıza sorunlarının önlendiğini ve iltihabi etkilerin neredeyse tamamen azaldığını keşfetmişler.

İşlenmiş gıdalar ile beslenen genç yetişkin farelerde nöroenflamasyon ve bilişsel sorunlar tespit edilmemiş.

Çalışmada oluşturulan beslenme düzeninde; patates cipsleri ve diğer atıştırmalıklar, makarna yemekleri ve pizzalar gibi dondurulmuş ara sıcaklar ve koruyucu içeren şarküteri etler gibi uzun raf ömrüyle paketlenen yemeye hazır insan yiyecekleri taklit edilmiş.

Fazla işlenmiş beslenme düzenleri, obezlik ve tip 2 diyabetle de ilişkilendiriliyor. Araştırmacıların söylediğine göre yaşlı tüketiciler, bu bilgiler karşısında hazır yiyecekleri azaltmak ve somon gibi DHA bakımından zengin besinleri beslenme düzenlerine eklemek isteyebilir; özellikle de çalışmada meydana gelen beyin hasarının sadece dört haftada görülebildiği düşünüldüğünde…

Ohio Eyalet Üniversitesi Davranışsal Tıp Araştırma Enstitüsünde yardımcı psikiyatri ve davranış sağlığı profesörü olan eş yazar Ruth Barrientos, “Bu etkileri böylesine hızlı şekilde görmemiz biraz endişe verici” diyor.

“Bulgular, işlenmiş gıdalarla beslenmenin önemli ve ani hafıza bozuklukları meydana getirebileceğini gösteriyor. Yaşlanmakta olan nüfusta hızlı şekilde gerileyen hafızanın, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklara dönüşme ihtimali daha fazla. Bunun farkında olarak, söz konusu ilerlemeyi önlemek veya yavaşlatmak için işlenmiş gıda tüketimini sınırlayabilir ve omega-3 yağ asidi DHA yönünden zengin olan besinlerin tüketimini artırabiliriz.”

Araştırma Brain, Behavior, and Immunity bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Yazar: Emily Caldwell/Ohio Eyalet Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz