FBI, Apple’a Karşı Açtığı Davayı Geri Çekiyor

0
204

Haftalar süren yoğun tartışmalar ve politik gerilimler sonucunda FBI, Apple’a karşı açtığı davayı nihayet geri çekiyor. Davanın konusu ise FBI’ın Apple’dan bir iPhone 5C cihaza arka kapı açtırmak istemesiydi.

Geçtiğimiz hafta FBI, mahkemeden bütün gelecek duruşmaları süresiz olarak durdurmasını istedi. Bu istemin ardında yatan sebep ise FBI’ın cihazın şifreleme sistemini farklı bir yöntemle kırmayı başarması. Daha önceki dava başvurusunda Apple’ın şifrelemeyi kırabilecek tek merci olduğunu ifade eden FBI, geri çekilme başvurusunda ise cihazın sistemini kırmayı başardıklarını ifade etti.

“Hükümet, Farook’un iPhone’unda bulunan verilere ulaşmayı başarmıştır; bunun sonucunda Apple Inc’den herhangi bir yardım alınması gerekmemektedir.” şeklinde ifadelere yer verilen mahkeme dosyasında iPhone’un sahibi San Bernardino saldırganından bahsediliyor.

Mahkemeye sunulan dosya oldukça kısa ve verilere ulaşılmasında kimlerin yardımcı olduğuna, hangi yöntemin kullanıldığına ve ne kadar sürede işlemin gerçekleştiğine dair detaylar sunulmamış.

FBI’a kimin yardım ettiğine dair dedikodularsa hâlâ kesinlik kazanmış değil. Reuters’ın yaptığı bir habere göre İsrailli firma Cellebrite bu işin arkasında ancak firma yetkilileri bu konu hakkında bir açıklama yapmış değiller.

Bu olay mahremiyetin korunması adına gerçekleşen bir başarı gibi görünse de aynı zamanda FBI’ın istediği zaman istediği iPhone 5C’ye, Apple’dan yardım talep etmeden, ulaşabileceğinin de bir göstergesi.

Bundan sonra ise FBI soruşturmasının gözlerden ırak bir şekilde gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Ancak aynı zamanda telefonun nasıl kırıldığına dair bilgileri de ilerleyen zamanlarda öğreneceğimiz kesin çünkü FBI’ın gerçekleştirdiği mali işlemlerin hepsi kayıt altına alınmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here