Rusya’nın Yeni Savaş Robotu, Minik ve Ateşe Dayanıklı Bir Tank

0

Robotlar savaşa girdiklerinde bizler gibi görünmeyecekler. Pervaneleri yardımıyla havada gezinecek veya hantal torpidolarıyla denizlerde süzülecekler. Ya da Rusya’daki gibi içinde insan bulunmayan minyatür tanklar olarak savaş alanlarına girecekler.

Uran-9, insansız bir kara savaş aracı; başka bir deyişle bir robot tank. Bu cihaz, Rusya tarafından üretilen savaş robotları arasından en sonuncusu ve diğer bütün örnekler gibi şu ana kadar hiçbir savaş görebilmiş değil. Bünyesinde 30 mm’lik top, makineli tüfek ve füze bulunduran bu alet, hem gözcü hem de ateş destek platformu olarak kullanılabiliyor ve aşağıda görüldüğü üzere yaya birliklere destek olabiliyor:

Tamamen normal bir tank görevi olan ateşe verilmiş duvarları bile ezip geçebiliyor:

Uran-9 tam anlamıyla bir robot değil; uzaktan kumandayla kontrol ediliyor. Bu özelliği, makinelerden şüphelenen insanların içine biraz sus serpse de içimizi tamamen rahatlatan bir şey olamıyor çünkü insanların da silahlarla yaptığı çok yanlış hatalar bulunmakta. Peki cihaz ne gibi silahlar taşıyacak? Anti tank füzeleri taşıyabilen cihaz aynı zamanda anti hava aracı füzeleri de barındırmakta ki, bu da onun küçük ama oldukça yoğun bir ateş gücüne sahip olmasına imkan sağlıyor.

Ayrıca bu robotu yakın bir tarihte savaş alanlarında görebiliriz. Başlangıçta 2017 veya 2018 olarak hedeflenen hizmete giriş zamanına rağmen Defence Blog, robotun bu yıl sonlarında savaş alanlarında kullanılabileceğine dair bir haber yapmış durumda. Rusya bu aracı aynı zamanda ihraç da etmek istiyor.

Uran-9 insanlardan biraz uzun duruyor ve bu yapısıyla normal tanklardan biraz daha kısa olacağını söyleyebiliriz. Aynı zamanda normal tanklardan daha dar bir gövdeye de sahip olacak. Tankın videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=cphI0k7B6XI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz