Florida’da Yerel Yollarla Bulaşan Zika Virüsü

0

Zika virüsü bulaşmış bir kadın hasta vakası sağlık yetkililerinin kafasını karıştırmış durumda. Kadının sivrisinekler üzerinden bulaşan hastalığı nasıl kaptığı bilinmiyor. Bugün Associated Press’in Twitter üzerinden yaptığı habere göre, Florida eyaleti yetkilileri, resmi olarak seyahat kaynaklı bulaşma ve cinsel yolla bulaşma ihtimallerini eledi. Bu iki yol şu ana kadar hastalığın ABD’ye geçişine en çok neden olan yollardı.

Peki, kadın virüse nasıl yakalandı? Henüz doğrulanmamış olmasına karşın, kadının hastalık bulaştırdığı bilinen Aedes Aegypti türü sivrisinek tarafından ABD sınırları içerisinde enfekte edilmiş olması ihtimal dâhilinde.

Bu bulaşma yolu şu şekilde gerçekleşiyor: Bir kişiye, Zika hastalığının olduğu bir coğrafyaya seyahati sırasında Zika virüsü bulaşıyor. Kişi eve geliyor ve virüs hala dolaşım sistemindeyken Aedes Aegypti türü sivrisinek tarafından ısırılıyor. Daha sonra virüsü kendi sistemine almış sivrisinek bir sonraki kişiyi -bu durumda Floridalı kadını- ısırıyor ve ikinci kişi Zika hastalığına yakalanmış oluyor.

Bu bulaşma yolu ABD’de henüz gerçekleşmemiş olmasına karşın, bazı yetkililer yakında gerçekleşebileceği konusunda uyarıyor. Yine de hastalığın bu yolla çok büyük kitlelere ulaşması pek olası görünmüyor.

Bunun nedenlerinin başında ABD’de insanların vakitlerinin çoğunu kapalı ortamlarda geçirmesi, sivrisinek kovucu spreyler kullanmaları ve sivrisineklerin üreme alanları olan durgun sulara çok maruz kalmamaları sayılabilir. Bu nedenle Güney ve Orta Amerika gibi, Zika virüsünün çok hızlı bir biçimde yayıldığı bölgelerdeki insanlar kadar büyük riskte değiller.

Associated Press’e göre, Florida sağlık yetkilileri bölgedeki sivrisinekler üzerinde çalışmalara başladı. Çalışmaların sonucunda, kadının, Zika virüsünü dolaşım sistemine almış bir sivrisinek tarafından hastalığa yakalanıp yakalanmadığı ortaya çıkartılacak.


Sertaç Üstün

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz