Fukushima Yakınlarındaki Tsunami, Japonya’yı En Az Zararla Salladı

0
Depremin Merkezi Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Gözlem Merkezi’nin haritası en yeni Japonya depremlerinin yerini gösteriyor
Depremin Merkezi
Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Gözlem Merkezi’nin haritası en yeni Japonya depremlerinin yerini gösteriyor

 

Japonya, Pasifik kıyıları açıklarındaki büyük bir depremle geçen haftalarda zangır zangır titredi. Sallantıyı hisseden halk, hemen yüksek bir yere çıkılması için çalan tsunami alarmının susup, her şeyin normale dönmesini kaygıyla bekledi.

Deprem büyüktü, ama yıkıcı değildi. Çok dikkat çekti, çünkü beş yıl önce Japonya tarihinin kaydedilen en büyük depreminin olduğu Fukushima kıyılarına çok yakındı.

9.0 büyüklüğündeki deprem 2011’de bölgeyi vurarak, oluşturduğu kabaca 10 metre yüksekliğindeki tsunaminin iç kesimlere ulaşmasına sebep oldu ve milyarlarca dolarlık zarara uğrattı. 20.000den fazla insan felakette hayatını kaybetti ve Fukushima Daiichi Nükleer Santrali zarar gördü.

Meydana gelen bu deprem ise, 6.9 büyüklüğüyle 2011’deki depremden 125 kat daha küçüktü. Bazı bölgelerde sallantı yoğun olmasına rağmen, sadece birkaç yaralanma rapor edildi. Bazı bölgelerde enerji kesintisi oldu, ama yeniden sağlandı.

Beş yıl önceki su basmasına karşı inşa edilen su bendine rağmen, oluşan tsunamiler görece küçük, 50-60 cm yüksekliğindeydi. Bu kez, enerji şirketi TEPCO’nun bildirdiğine göre, Fukushima Daiichi Nükleer Santrali’nde herhangi bir görünür zarar yok. Bölgedeki radyasyon seviyeleri durağan. Depremden sonra yakındaki Fukushima Daini Nükleer Santrali’nin soğutma sistemindeki duraklama sebebiyle kısa süreli bir panik oldu, ama resmi kaynaklar sistemi 1,5 saat içinde geri getirdiler.

    Fukushima Bölgesi, Japonya
    Fukushima’daki bir yerleşim bölgesi son zamanlarda böyle görünüyor.

Deprem 11 kilometre derinlikte, Japonya kıyılarına kabaca 21 kilometre uzaklıkta. Japon Meteoroloji Ajansı araştırmacıları, bu depremin 2011 depreminin artçı şoku olarak değerlendirdiklerini söylediler.


Çeviren : Niyazi TANYILDIZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz