Galapagos Açıklarında 30 Yeni Yaşam Biçimi

0
1298
Okyanus Keşif Tröstü/Nautilus Live

Galapagos Adaları’ndaki ulusal park yetkililerinin dün duyurduğuna göre; deniz bilimcilerden oluşan uluslararası bir araştırma takımı, takımadaları çevreleyen derin sularda 30 yeni omurgasız canlı türü keşfetmiş.

Galapagos Milli Parkı’ndan yapılan bir açıklamada belirtilenlere göre derin deniz uzmanları, aralarında 10 bambu mercanı, dört oktokoral, bir yılanyıldızı ve 11 süngerin (ayrıca bodur ıstakozlar olarak bilinen dört yeni kabuklu türünün) yer aldığı narin yapılı resif ve sünger toplulukları keşfetmiş.

Takımadalardaki Charles Darwin Vakfı (CDF), ayrı bir açıklamada şöyle söylüyor: “Bu keşiflerin içerisinde, Tropik Doğu Pasifik’te bilinen ilk dev münzevi resif; bir metreden uzun genişlikte koloniler oluşturabilen yeni bir cam sünger cinsi ve çok sayıda ilgili tür barındıran renkli deniz yelpazeleri bulunuyor.”

Toplanan canlı örnekleri. Okyanus Keşif Tröstü/Nautilus Live

CDF’de çalışan bilim insanları, Ulusal Park Müdürlüğü ve Okyanus Keşif Tröstü’yle işbirliği yaparak son teknoloji Uzaktan Kumandalı Taşıtlar (ROV) kullanıp, 3.400 metreye ulaşan derinliklerde derin deniz ekosistemlerini incelemiş.

Araştırmacı, ROV ile yapılan dalışlardan birinde toplanan örneği tutarken. Okyanus Keşif Tröstü/Nautilus Live

Argus ve Herkül adını taşıyan iki ROV, 2015 yılından beri bu araştırmayı yürüten 64 metrelik keşif teknesi Nautilus’tan kontrol edilmiş.

Haritası yeni çıkarılan deniz dağı. Siyah çizgi, ROV’un gidip geldiği alanı temsil ediyor. Okyanus Keşif Tröstü/Nautilus Live

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here