Gargara ve ağız bakım suyu koronavirüs için çözüm mü?

0
2572
Colin Knowles/Flickr/CC-BY-SA

Gargara ve ağız bakım suyu koronavirüs için çözüm mü? Yakından bakalım… Cardiff Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmaya göre bazı ağız bakım suları, yeni koronavirüsü 30 saniye veya daha kısa sürede öldürebiliyor. Araştırmacıların çalışması bu ay yayımlandı fakat henüz hakem denetimli bir bültende çıkmadı. Ayrıca, araştırma sadece laboratuvar ortamında yürütülmüş. Eğer sonuçlar daha fazla çalışmada doğrulanırsa, salgının yayılışını azaltma konusunda sağlık çalışanlarına yeni ve umut verici bir araç sunabilir. Fakat evde kullanılan ağız bakım suları, tükürüğünüzde bulunan virüsü öldürse bile; gündelik gargaranın sizi COVID-19 kapmaktan (veya yaymaktan) koruyacağı anlamına gelmiyor.

ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI?

Araştırmacılar ağız bakım sularında yaygın şekilde bulunan iki kimyasal (setilpiridinyum klorid ve etanol/etil lauril arginat) üzerinde çalışarak, bunların COVID-19’a sebep olan SARS-CoV-2 virüsünü kontrollü bir laboratuvar ortamında öldürüp öldürmediğine bakmışlar. Sonuçlar, canlı virüs seviyelerinin maruz kaldıktan sonraki 30 saniye içerisinde bulaşma eşiğinin altına indiğini göstermiş. Ancak tüm bunlar bir laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiş ve çalışmanın yazarları, sonuçların insan deneklerde tekrarlanıp tekrarlanmayacağını görmek üzere ilave araştırmaların yapılmasını gerektiğini belirtmişler. Üstelik çalışmada varılan sonuçlar, ağız bakım sularının bütün COVID-19 bulaşlarını önleyebileceğini öne sürmüyor.

AĞIZ BAKIM SUYU VİRÜSLERİN HEPSİNİ ÖLDÜRMEZ

Seton Hall Üniversitesi’nde biyolojik bilimler yardımcı profesörü olan ve virüs-konak etkileşimleri üzerinde çalışan Daniel Brian Nichols, “Nefesle verilen solunumsal damlacıklar, sadece tükürükten gelmiyor” diyor. “Mukustan da geliyorlar, bu yüzden ağız bakım suyu virüslerin hepsini öldürmez.

Virüsü ağzınızın yanısıra burnunuzdan da dışarı aktarabilirsiniz ancak vücudunuzda, enfekte olduğunuz zaman virüs parçacıklarını taşıyan başka yerler de var. SARS-CoV-2 parçacıkları solunum, kalp damar ve sindirim sistemlerinizdeki vücut hücrelerinize de bağlanıyor. Üstelik, tükürüğünüzdeki virüsü öldürseniz bile vücudunuzun geri kalanındaki virüs parçacıklarının ağzınıza geri dönmesi çok uzun sürmüyor. “Saatler içerisinde, yeniden tükürüğün içinde birikmeye başlarlar” diyor Nichols.

SÜREKLİ GARGARA YAPIYOR OLSANIZ BİLE…

İşte bu yüzden, sürekli ağız bakım suyu ile gargara yapıyor olsanız dahi; diğer insanların yakınındayken maske takmaya, uygun sosyal mesafe tedbirlerini uygulamaya ve ellerinizi sık sık yıkamaya devam etmek önem taşıyor. Bunlar, yeni koronavirüsün yayılışını yavaşlattığını bildiğimiz etkili yöntemler.

Bu yüzden ağız bakım suları, muhtemelen COVID-19 yaymayı durdurmayacak; en azından çok uzun süre boyunca… Fakat sağlık çalışanlarının, virüse kısa vadede gereksiz derecede maruz kalmasını önlemeye yardımcı olabilir.

“Klinik bir ortamda eğer COVID pozitif olan hastalar varsa; onları muayene eden doktorlar ve hemşireler için bu kişilerin ağız bakım suyuyla gargara yapmasını sağlayıp, virüs yüklerini azaltabilirsiniz” diyor Nichols.

TESTTEN ÖNCE KULLANMAYIN

Nichols’un bir de uyarısı var: Gidip test olmadan önce, ağız bakım suyunu tükürüğünüzdeki virüs yükünü azaltmak için kullanmamalısınız. “Bu testlerin hatalı negatif sonuç verme tehlikesini büyük ölçüde artırırsınız” diyor.

Ağız bakım suyu ağzınızdaki virüslerin çoğunu öldüreceğinden, virüs seviyeleri kısa bir süreliğine normalden düşük kalır ve bu seviyeler, PCR testinde tespit edilebilen eşiğin altına düşebilir. Bu yüzden, ağız sağlığınızı korumak için ağız bakım suyu kullanmak halen önem taşısa da, COVID-19 bulaştırmaya karşı ilk başvuracağınız çare olmamalı.

Rachael Zisk/Popular Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here