Gece Cihazlardan Gelen Işık ile Sperm Kalitesi Arasındaki İlişki

0
1991
Victor Larracuente/Unsplash

Erkekler, gece akıllı telefonlarına uzanmadan önce iki kere düşünmek isteyebilir. Yapılan yeni bir çalışmada, gece vakti elektronik medya kullanımı ile sperm kalitesinin düşük olması arasında bağıntılar bulunmuş.

Ön sonuçlar, akşam ve yatma zamanı sonrasında ışık yayan medya cihazlarına fazla maruz kalmanın, sperm kalitesinde meydana gelen bir azalmayla ilişkili olduğunu gösteriyor. Geceleyin daha fazla akıllı telefon ve tablet kullandığını bildiren erkeklerde sperm yoğunluğu, hareketliliği ve ilerleyici hareketliliği (spermin uygun şekilde “yüzme” yeteneği) düşük çıkarken, yüzemeyen spermlerin oranı daha yüksek çıkmış.

İsrail’in Tel Aviv şehrinde bulunan Assuta Tıp Merkezi’nde Uyku ve Bitkinlik Enstitüsü’nde Ar-Ge müdürü olan baş araştırmacı Amit Green, şöyle söylüyor: “Akşam ve yatma zamanı sonrasında akıllı telefon ile tablet kullanımı, sperm kalitesindeki azalmayla ilişkili. Dahası; akşamleyin akıllı telefon kullanımı, yatma zamanından sonra tablet kullanımı ve akşam televizyon kullanımı, sperm yoğunluğunda görülen azalmayla bağlantılı. Bildiğimiz kadarıyla, sperm kalitesi ile (özellikle de akşam ve yatma zamanından sonra akıllı telefonlar ile tabletlerde) dijital medyadan çıkan kısa dalga boylu ışığa maruz kalma süresi arasında bu türden ilişkileri sunan ilk çalışma bu.”

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here