Gece Vakti Loş Işık Bile Sağlığı Etkiliyor: Peki Ama Neden?

0
Fotoğraf: Beazy/Unsplash

Yatmadan önce panjurları kapatın, perdeleri çekin ve tüm ışıkları söndürün. Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesince yürütülen yeni bir çalışmaya göre gece vakti uyurken hafif olsa bile ortam ışığına maruz kalmak, loş bir ortamda uyumaya kıyasla uyku sırasında kalp damar fonksiyonuna zarar veriyor ve ertesi sabah insülin direncini artırıyor.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesinde baş uyku tıbbı bilimi hekimi ve çalışmanın kıdemli yazarı olan Dr. Phyllis Zee, “Çalışmanın sonuçları, uyku sırasında orta dereceli oda ışığına sadece bir gece maruz kalmanın, glukoz ve kalp damar düzenini bozabileceğini gösteriyor ki bunlar kalp hastalığı, diyabet ve metabolik sendrom yönünden tehlike unsurları niteliğinde” diyor. “İnsanların uyku sırasında ışığa maruz kalmaktan kaçınmaları ya da ışık miktarını en aza indirmeleri önem taşıyor.”

Gündüz vakti ışığa maruz kalmanın, sempatik sinir sisteminin etkinleşmesi yoluyla nabzı yükselttiğini ve kalbinizi yüksek vitese geçirerek gün içinde karşılaşacağınız zor durumlara karşı daha tetikte olmanızı sağladığını gösteren bulgular var.

“Bizim elde ettiğimiz sonuçlar, gece vakti uyunduğu sırada ışığa maruz kalınması durumunda da benzer bir etkinin mevcut olduğunu gösteriyor” diyor Zee.

Bulgular dün PNAS bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Yazar: Marla Paul/Northwestern Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz