Maymunlar Gruptaki Gerilimi Azaltmak İçin Oyun Oynuyor

0
Uluyan maymunlar. Fotoğraf: Deb Dowd/Unsplash

Araştırmacıların yürüttüğü yeni bir araştırma, uluyan maymunların çatışmadan kaçınmak ve gruptaki gerilimi azaltmak için oyun kullandığını ve oyun seviyelerinin, maymunlar kıt kaynaklarla karşılaştığı zaman arttığını gösteriyor.

İki gün önce Animal Behaviour bülteninde yayımlanan ve İspanya, Brezilya ile İngiltere’de çalışan bir grup araştırmacının yürüttüğü çalışmada, uluyan maymunların iki alt türü olan Meksika uluyan maymunu (Alouatta palliata mexicana) ve altın kaplı uluyan maymuna (Alouatta palliata palliata) odaklanılmış.

Oyun davranışının yaşla birlikte nasıl değiştiğini inceleyen araştırmacılar, yetişkinlerin grupları içindeki diğer yetişkinlerle ve genç maymunlarla oynama sürelerini ölçmüş.

Uluyan maymunların oyunu, kuyruklarıyla ağaçtan sarkan bireyleri ve yüz ifadeleri ile kafa sallama gibi sinyaller oluşturmayı kapsıyor. Fakat oyun, çoğunlukla yaprağa dayalı beslenme düzenleri sebebiyle genelde hareketsiz bir yaşam şekli bulunan uluyan maymunlar için enerji maliyeti olan bir faaliyet.

Meksika ve Kosta Rika’nın yağmur ormanlarında yaşayan yedi farklı uluyan maymun grubunu inceleyen araştırmacılar, yetişkinlerdeki oyun miktarının muhtemel oyun arkadaşı sayısına bağlı olduğunu ve grup boyutuyla beraber arttığını keşfetmişler. Yetişkinler, gençlerden ziyade diğer yetişkinler ile daha uzun süre oynuyor ve yetişkin dişiler, yetişkin erkeklere kıyasla daha oyuna daha uzun süre katılıyor.

Araştırmacılar ayrıca yetişkinler arasında yapılan oyunun, meyve aramakla geçen zaman doğrultusunda arttığını keşfetmişler. Uluyan maymunlar genelde yaprak yiyor. Meyve ise maymunlar arasında rekabet meydana getiren çok değerli bir kaynak.

Uluyan maymun gruplarında, rekabet ve çatışmayı idare edecek sabit bir sosyal hiyerarşi bulunmuyor. Bu maymunlar ayrıca bazı primatların grup dayanışması ve gerilim azaltma maksatlı kullandığı toplu tımar davranışı sergilemiyor. Makalenin yazarları, uluyan maymunların sosyal grupları içindeki ilişkileri düzenlemesine ve çatışmadan kaçınmasına yardımcı olma bakımından oyunun önemli bir rol oynadığını düşünüyor.

 

 

 

 

Kaynak: Anglia Ruskin Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz