Gen Değişimi Domuzların Daha İyi Donör Olmasına Yardımcı Olacak!

0

Yıllardır bilim insanları domuzlardan aldıkları organlar ile hayat kurtarmaya çalışıyor. Ne yazık ki, şimdiye kadar bu işe yaramadı. Ancak Harvard Tıp okulundan George Church bu geleneği değiştirmeyi düşünüyor. eGenesis isimli proje ile domuzlardan alınacak organların genetik olarak değişikliğe uğratıp insanlara nakletmeyi amaçlıyor.

Church ve ekibine göre şimdiye kadar başarısız sonuçlar elde etmemizin iki büyük sebebi var. Bunlardan birisi insan vücuduna nakledilen domuz organlarının alıcıya virüsler taşıyabilecek olması. İkinci büyük problem ise, insan bağışıklık sisteminin bu organlara saldırıyor olması, yani vücudun organları kabul etmemesi.

Ekip ilk problem için 62 tane domuz genini, henüz embriyo aşamasında değiştirdi. Bu bir hayvan üzerinde değişikliğe uğratılan en fazla gen miktarı oldu. İkinci problem için ise 20 tane, insan bağışıklık sistemini uyandıran gen belirlendi ve bu genler modifiye edildi.

İnsanlara uygun olması için domuz embriyoları iki farklı tip değişime ihtiyaç duyuyor. Henüz araştırmacılar bu değişimleri birlikte gerçekleştirmedi ancak yakın zamanda değiştirilmiş embriyoları anne domuza nakletmeyi planlıyorlar.

Genetik toplulukları çalışmadan umutlu ancak hala soru işaretleri var. Mesela, bu değişiklikler domuz bireyinde ne gibi tepkiler verecek bilinmiyor. Öyle görünüyor ki Church ve ekibi öncelikle bu sorulara cevap arayacaklar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz