Otomotiv Güvenlik Devi Autoliv, Otonom Sistem Geliştirme Çalıştırmalarında Volvo’ya Destek Olacak

0

Otomotiv güvenlik sistemleri devi Autoliv, Drive Me otonom araba araştırma projesinde destek olmak amacıyla İsveçli otomobil üreticisi Volvo’ya katıldı. İki şirket, otonom sürüşü üretime geçirmek adına sahip olunması gereken aktif sürüş güvenlik sistemlerini bir an önce geliştirmek adına atılan adımların hızlandırılması için sektör hakkında bulgularını birbirlerine sunma kararı aldılar.

Drive Me programı 2013 yılında İsveç’in Göteborg şehrinde, projenin sonunda gündelik yaşamda insaların kullanması için kuruldu ve şu anda bu proje kapsamında 100 tane otonom sürüşe sahip araba bulunmakta. 2017 yılında bu şehirde otonom sürüşe geçilmesi planlanmakta.

Autoliv’in otomotiv güvenliği alanında tecrübeli Ar-Ge departmanının ve mühendislik seviyesinin Drive Me projesi kapsamında daha gelişmiş aktif güvenlik ve otonom sürüş sistemlerinin geliştirilmesi bakımından önemli bir katkısı olacağı beklenmekte. Bu aktif güvenlik sistemleri arasında şu anda kullanımda olanlar arasında Otonom Acil Fren, Şerit İhlal İkazı ve Şerit Takip Asistanı gibi özellikler bulunmakta.

Bu tarz bir teknolojinin trafik kazalarını, yaralanmaları ve ölümleri engelleyeceği umut edilmekte. Zira yapılan araştırmalara göre, gerçekleşen trafik kazalarının %90’ının insanların dikkat eksikliğinden kaynaklaklanan hatalardan meydana geldiği ortaya konulmuş durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz