Genç T-rex’lerin Kuvvetli Isırığı, Yetişkinlerin Altıda Biri Kadar

0
Sanatçının bu tasviri, Edmontozor'un kuyruğunu çiğneyen ve yaklaşık 13 yaşında olan genç bir Tiranozor rex'i gösteriyor. Geç Kretase Dönemi'nde yaşayan Edmontozor, bitki yiyen ördek gagalı bir dinozormuş. Çizim: Brian Engh

Jack Tseng, kuvvetli hayvanları seviyor. Sırtlanlar ise favorisi. Bu yüzden, taşılbilimci Joseph Peterson genç bir Tiranozor rex‘e ait diş izlerinin bulunduğu fosil dinozor kemikleri keşfettiğinde, Tseng bu ısırık izlerini yeniden canlandırmaya ve bu çocuk dinozorların gerçekte ne kadar kuvvetli şekilde çiğnediğini ölçmeye çalışmış.

Tseng ve Peterson, geçen yıl 13 yaşındaki genç bir T. rex‘in kılıç şeklindeki dişlerinin metalden bir örneğini oluşturmuşlar. Bu dişleri daha sonra mühendislik ve malzeme biliminde yaygın şekilde kullanılan mekanik bir test çerçevesine takıp, bir ineğin bacak kemiğini bununla kırmaya çalışmışlar.

Fosillerin üzerinde bulunan ısırık izlerinin derinlik ve şekliyle eşleştirme yapmaya çalışan Tseng, 17 kez başarıya ulaşmış. Fakat taze kemik çok fazla kaydığı için bazı deneyleri iptal etmesi gerekmiş. Bunun sonucunda, genç bir hayvanın 5.641 newton’a kadar kuvvet uygulamış olabileceği belirlenmiş; yani, bir sırtlan ile bir timsahın uyguladığı çene kuvvetinin arasında bir yerde.

Bunu yetişkin bir T. rex‘in yaklaşık 35.000 newton’luk veya insanların 300 newton’luk ısırma gücüyle karşılaştırın…

Genç T. rex‘lerin ısırma gücüne yönelik yapılan önceki tahminler (çene kaslarının yeniden inşasına veya yetişkin T. rex‘lerin ısırma gücünün matematiksel yönden ölçeklendirilmesine göre), 4.000 newton civarındaymış.

Peki böyle bir şey neden önemli? Isırma gücü ölçümleri, taşılbilimcilerin dinozorların (veya nesli tükenen herhangi bir hayvanın) içinde yaşadığı ekosistemi anlamasına, hangi yırtıcıların hangi avları yiyecek kadar güçlü olduğunu öğrenmesine ve başka hangi yırtıcılarla rekabet ettiklerine dair fikir edinmesine yardımcı olabilir.

Berkeley – California Üniversitesi’nde yardımcı bütüncül biyoloji profesörü olan Tseng, “Eğer 6.000 newton’luk ısırma gücüne kadar ulaşıyorsanız, bu sizi biraz farklı bir ağırlık sınıfına yerleştirir” diyor. “Genç hayvanların ısırma kuvvetine yönelik tahminlerimizi ciddi anlamda iyileştirerek, onları besin ağının bir parçasına daha özlü biçimde yerleştirebiliyor ve daha büyük boyutlu yetişkin ebeveynlerine göre nasıl farklı bir yırtıcı rolü oynamış olabileceklerini düşünebiliyoruz.”

Araştırmacıların PeerJ bülteninde yayımlanan çalışması, genç T. rex‘lerin her ne kadar 30 veya 40 yaşındaki ebeveynleri gibi kemik kıramasalar da, yetişkinlik dişleri geldiği zaman bunları yapabilmek adına ısırma yöntemlerini geliştirdiklerini ve çene kemiklerini güçlendirdiklerini ortaya çıkarıyor.

Robert Sanders/Berkeley – California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz