Genetiği Değiştirilmiş Somonlar Satışa Hazır!

0

aquaadvantage

İlaç ve Gıda Yönetimi türdeşlerinden çok daha hızlı büyüyen, insan tüketimine sunuluan genetiği değiştirilmiş ilk hayvan olan bir somon türü balığın ABD’de satışına izin verdi.

Aslında balıklar üzerindeki bu denemeler onlarca yıldır sürüyor. Atlantik’deki somonlara diğer balıklardan alınan büyüme hormonu içeren genler naklediliyor ve daha hızlı büyümeleri sağlanmaya çalışılıyor.

Bahsi geçen tür, kültür ortamında yetiştirildi çünkü deneylerin, balıkların doğal yaşamına zarar verebileceği üzerine korkular vardı. Bu yeni balığı geliştiren AquaBounty Technology isimli şirketin CEO’su Ron Stotish konu hakkında şunları söylüyor, “Üretimimiz tüketicilere sağlıklı besin sağlarken okyanus ortamına da zarar vermiyor. Karar ortamında hazırlanan kültürlerde yetiştirilen balıklar protein ve diğer besinler açısından daha zengin ve satacak şirketlere yakın yerlerde yetiştiriliyorlar.”

Ancak tüketicilerin bu balığı kabul edecekleri henüz tartışma konusu. Şirket balıklarının çevre dostu ve daha besleyici olduğunu söylese de GDO karşıtı Dünya’nın Arkadaşı grubu bu balıkların satışına izin verilmeyeceğini belirtiyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz