Gerçek Zamanlı Video Yazılımı, Başka Birinin Yüz İfadelerini Sizin Yüzünüze Yerleştirebiliyor

0

Erlangen-Nuremberg Üniversitesi, Max Planck Enformatik Enstitüsü ve Stanford Üniversitesi’nden araştırmacılar “gerçek zamanlı yüz taklidi” için yeni bir yöntem geliştirdiler. Bu, bir kimsenin konuşurken veya mimik yaparken başka birinin yüzünde bu hareketlerin ve konuşmaların belirebileceği anlamına geliyor.

Daha önce de bir ünlünün yüzünü kendi yüzünüze monte edebileceğiniz (belli bir ölçüde) bazı video teknolojileriyle karşılaşmıştık. Ancak yüz ifadenizin tamamen başkalarının kontrolü altında olabileceği düşüncesi kulağa oldukça garip gelmekte.

“Yüz taklidi” bilgisayar tarafından yaratılan bir avatara yüz ifadesi yerleştirme planlaması yapmaktan (yeniden hedeflendirme olarak adlandırılıyor) biraz daha zor. “Yüz taklidi, yeniden canlandırmadan daha zor çünkü transfer edilen mimiklerde bir hata meydana gelmesi veya videonun geri kalan kısımlarıyla çeşitli uyumsuzluklar olması, bir insan tarafından rahatlıkla fark edilecektir” diyor araştırmanın yazarları.

Problemlerin çoğunu hem kaynak aktör hem de hedef aktörün yüzlerinin geometrisini, dokusunu ve yüzlerine yansıyan ifadeleri tarayarak çözen araştırmacılar diş gibi küçük detayların üstesinden ise ağız içinin nasıl görüneceğini simüle ederek çözmüş durumdalar. Buradan gelen sonuçlar gerçekçi görünen videoları yaratmak üzere birleştirilmekte. Ama teknoloji hâlâ bazı açıklara sahip. Mesela yüzün önünde el sallamak korkutucu bozulmalara yol açabilmekte. Gözlükler de görüntüde bariz kesintiler yaratabilmekte.

Olasılıklar üzerinde düşünmeye başlayabilirsiniz: Biri sizin yerinize güldüğü sürece bir daha gülmek zorunda kalmayabilirsiniz. Sakal uzatma derdine girmeden yüzünüze sakal ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki videoyu izleyerek bu teknolojinin nasıl çalıştığına dair daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz