Tony Hawk, Hendo 2.0 Hoverboard’un Tasarımına Katkıda Bulundu

0

2015’in neredeyse sonuna geldik ve kafamızdaki soru Geleceğe Dönüş serisindeki Marty McFly’ın bir hoverboard’a sahip olup olamayacağı değil, hangi model olacağıyla ilgili.

McFly gerçekten var olsaydı, muhtemelen tasarımında efsane kaykaycı Tony Hawk’un da katkısının olduğu manyetik kaldırma kuvvetiyle süzülen Hendo 2.0 üzerinde salınıyor olurdu.

Ama McFly’ın tek seçeneğe sahip olacağını söylemek gerçekten zor. Raflarda hâlihazırda, Segway benzeri yapısıyla ne bir kaykay olan ne de havada asılı duran bir hoverboard bulunmakta. Lexus tarafından yapılan ve manyetik kaldırma kuvvetiyle kendisine özel olarak hazırlanan pistte kullanılabilen bir model de bulunmakta. Ayrıca bu yılın başlarında bir Amerikalı tarafından evde geliştirilen ve Kanada’daki bir gölü baştan uca geçerek bir rekora imza atan model de bulunmakta.

Lexus’un girişimi ve bir öğrenci tarafından 2011 yılında geliştirilmeye başlanan bir proje gibi Hendo 2.0 da manyetik kaldırma kuvvetiyle çalışıyor. Geçtiğimiz yıl, kaykayın ilk versiyonu Kickstarter’da yarım milyon dolar destek toplamayı başardı ve birkaç sınırlamaya sahip olsa da piyasaya giriş yaptı. Bu kısıtlamalardan ilki cihazın süzülebilmesi için iletken bir yüzeye sahip olan bir yerde kullanılması gerekliliğiydi ki kaykayın her yerde kullanılabilir olmasını engelliyordu. İkinci kısıtlama ise Tony Hawk’un deneme kullanımı sırasında ortaya çıkardığı, cihazın atletik bir alet olmak yerine kaba bir buz hokeyi diskine benzer bir dinamiğe sahip olmasıydı.

İkinci versiyonu daha iyi yapabilmek için Hendo doğrudan Hawk’la çalışmayı tercih etti. Konsept fotoğrafların ortaya çıkmasıyla birlikte yeni nesil kaykayın daha zarif ve ince bir dizayna sahip olduğu görülüyor. Daha çok kaykay, daha az garipçe süzülen bir levha betimlemesi yapabiliriz. Ekim 21’e kadar nihai tasarımı bilemeyeceğiz. O gün de “tesadüf” olarak Marty McFly’ın geleceğe gitti günün ta kendisi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz