Kedinizin Pençesini Neden Sökmemelisiniz ve Bunun Yerine Ne Yapmalısınız?

0
1791
Pexels

Çalışmalar gösteriyor ki bu durum hem kediniz hem de sizin için kötü.

 

Pençelerin sökülmesi kedinizin daha agresif olmasına yol açan kronik ağrılara sebep olabilir.
Pexels

 

“Pençe sökme” kulağa ,kendi tırnaklarınızın kesilmesi gibi, nispeten yararlı bir işlem olarak gelebilir.Fakat bir kedinin pençelerinin sökülmesi, ayak parmak ucundaki kemiklerin çıkarılması anlamına geliyor ve bu durumda kedi mobilyaları tırmalamayı bırakıyor. Yeni bir çalışmanın sonuçları gösteriyor ki, bu işlem kedigil dostunuzun uzun vadede sorun yaşamasına neden olabilir.

Pençesi sökülen kediler, pençeleri söküldükten sonra,  yürürken zor zamanlar yaşayabiliyorlar, daha önce eklemlerin bir parçası olan yumuşak kıkırdakları üzerinde yürümek zorunda kalıyorlar. Bu kedilerin patilerinde kalan sivri uçları çiğnedikleri ve kronik ağrı çektikleri biliniyor. Ayrıca, kedi sahipleri bu operasyondan sonra kedilerinin daha agresif olduklarını fark edebilirler.

Pençe sökülmesinin uzun vadede sonuçlarını incelemek için araştırmacılar yarısını pençesi sökülmüş olan kedilerin oluşturduğu farklı yaşlarda 274 kedi ile çalışma yaptı. Üzerlerinde çalışma yapılan hayvanların bir kısmı barınaklardaki kediler, diğerleri ise veteriner randevusu için getirilenler, kedilerin ağrı belirtileri – açıkça görülen lazımlık problemleri, dokunulmaktan kaçmak, vücut hassaslığı, aşırı bir şekilde kürklerini yalamaları ve diğer şeyler.-  Araştırmacılar kedi sahipleri ya da veterinerlerinde bulunan kedilerin tıbbi geçmişlerine ve alışkanlık raporlarına da baktılar.

Pençeleri sökülen kediler, sökülmeyenlere göre, uygun olmayan yerlere işemeleri 7 kat daha olası.

Pençesi sökülen kedilerin 7 kat  fazla uygunsuz yerlere işemeleri, 4 kat  fazla insanları ısırmaları, 3 kat fazla agresif olmaları ve kendilerini yalamalarının 3 kat daha olası olduğunu ortaya çıkardılar. Ek olarak, pençesi sökülmüş kedilere 3 kat  fazla sırt ağrısı- mümkün çünkü kaybettikleri ayak parmaklarına göre yürüyüş biçimlerini değiştiriyorlar- ve/ veya patilerinde kronik ağrı teşhisi konuluyor.

Pençesi sökülen kediler , kumlu tuvalet kapları ağrı verdiği için, halı , kıyafet gibi yumuşak yüzeylere işiyorlar. Kendilerini korumak için başka yolları olmadığından, ağrıları olduğunda son çare olarak ısırıyorlar, ve ne yazık ki sahipleri için, ısırık yaraları enfeksiyona ve hastanede tedaviye sebep olması tırmalanmaya göre daha olası.

Araştırmacıların bu çalışmayı kedilerin pençesi sökülmeden ve söküldükten sonra yapması, pençe sökme işleminin negatif sonuçlarını ortaya çıkarmak için, bu çalışmayı daha güçlü yapabilirdi. Fakat, bu çalışmalar daha pahallı ve daha zor.

Nicole Martell-Moran , amacı kedi pençelerinin sökülmesini engellemek olan organizasyonun baş yazarı,  Texas veterineri  ve Pati Projesinin direktörü.

“Bu araştırmanın sonucu, istenmeyen davranışlara sahip pençeleri sökülmüş kedilerin” kötü kediler “olamayabileceğini düşüncemi pekiştiriyor,” diyor bir bildiride, “sadece ağrı yönetimine ihtiyaç duyabilirler. Şimdi, kedigil hastalarımızın pençelerinin sökülmesinin düşündüğümüzden daha zararlı olduğunu gösteren bilimsel kanıtlara sahibiz ve umarım bu çalışma, veteriner hekimleri pençelerin sökülmesi konusunda yeniden düşünmelerine yol açacak pek çok çalışmadan biri haline gelir “dedi.

Eğitmeye Çalışın

Gelişmiş ülkelerin birçoğunda, fakat Birleşik Milletler ve Kanada’da değil, pençe sökmek yasadışı. Bununla birlikte, birçok Amerikan veteriner dernekleri , son çare değil ise ,pençe sökmeye karşı.

Kedinizi pençe sökmeye götürmeden önce, onu eğitmeye çalışın. Evet aslında kediler eğitilebilir!

Ve bu sanıldığı kadar zor değil. İşte bir kaç ipuçu:

  1. En azından bir tane tırmalama sütunu alın(ya da kendinizinkini yapın!). Eğer dikey bir tırmalama sütunu ise, kedinin buna uzanabileceği kadar uzun olduğundan emin olun. Ve sabit olduğundan emin olun.
  2. Sütunu kedinizin uyumayı en çok sevdiği yere ya da tırmalamayı en çok sevdiği kanepenin yakınına konumlandırın.
  3. Sütunu, kanepeden daha cazip kılmak için, oyuncaklarıyla örtün.
  4. Sütunu kullandığı her seferde kedinizi ödüllendirin.
  5. Kanepeyi tırmalarsa kedinize vurmayın. Bunun yerine sadece sert bir şekilde “hayır!” deyin, sütunu daha uygun bir yere yerleştirin, ve kullandığında da ödüllendirin.
  6. Sorun devam ederse veterinerinizle görüşün.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here