Geri Dönüşüme Gönderilen Canlı Cephane

0
Geri dönüşüm merkezinde çalışanlar, işlem hattında top güllesi bulmuş. Kent İlçesi Bayındırlık Hizmetleri

ABD’nin Michigan eyaletindeki bir geri dönüşüm merkezi, geçtiğimiz günlerde tahliye edilmek zorunda kalmış. Sebebi ise birinin Amerikan İç Savaşı’ndan kalma top güllesini geri dönüştürmeyi denemesi.

Grand Rapids şehrindeki emniyet ve itfaiye yetkilileri, 19 Mayıs günü gelen bir telefonda Kent Geri Dönüşüm Merkezi’nin işlem hattında Amerikan İç Savaşı’na ait bir top güllesinin keşfedildiğini öğrenmişler. Gülleyi inceleyen yetkililer, bunun tepesinde fitil bulunan, barutla dolu “canlı bir cephane” olduğuna karar vermiş ve olay yeri hemen tahliye edilmiş.

Bir polis raporunda cisim, 15 santimetre çapında ve yaklaşık 3 kilogram şeklinde tanımlanıyor. Olay yerine gelen polis bomba imha ekibi, topu binadan güvenli şekilde uzaklaştırmış. Herhangi bir yaralanma meydana gelmemiş ve geri dönüşüm merkezi ertesi gün normale dönmüş. Kent İlçesi Belediye Başkanı Phil Skaggs, bu olaydan çıkan dersi anlamayan vatandaşlar olursa diye, insanların geri dönüştürme kurallarına uyması gerektiğini belirterek Facebook üzerinden kesin bir uyarı yayınlamış: “Yalnızca açıklık getirmek için yazıyorum: HERHANGİ BİR SAVAŞTAN KALAN TOP GÜLLELERİNİ GERİ DÖNÜŞTÜRMEYİN!” Bayındırlık hizmetlerinden bir yetkili de gönderdiği bir epostada; cephanelik, propan tankları ve şırıngalar gibi “top güllelerinin dışında” olup, çalışanlar için tehlike oluşturabilecek nesnelerin geri dönüştürülmemesi gerektiğini ekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz