Gizemli “Beşinci Güç” Var Olabilir!

0

dark_matter_is_darker_than_once_thought_19057102495

Fiziksel evren hakkındaki güncel bilgilerimizi yöneten dört farklı temel kuvvet mevcut: Yerçekimi, elektromanyetizma, güçlü ve zayıf nükleer kuvvetler. Şimdi ise doğanın beşinci kuvveti olma ihtimalini getiren bir yabani atom-altı parçacık belirdi.

…Ya da, en azından daha önce keşfedilmemiş olması muhtemel bir parçacığa işaret ediyor. Irvine, Kaliforniya Üniversitesi’nden teorik fizikçiler, 2015 yılında Macar araştırmacılar tarafından yayımlanmış olan ve ‘yeni bir parçacığın varlığına işaret eden aşırı etkinlik’ gördükleri bir çalışmayı temel alarak, bunun orijinal çalışmada bahsedilen gibi bir kara foton olmayıp onun yerine tanımlanması zor bir “protofobik X bozonu” – elektron ve protonların oluşturduğu elektromanyetik karışım yerine yalnızca elektron ve nötronlarla etkileşen parçacık – olabileceğini önerdiler. Çalışmaları bu ay Physical Review Letters’da yayımlandı.

Eğer doğrulanırsa, bu keşif “Kuvvetlerin ve kara maddenin birleştirilmesinin sonuçlarıyla beraber, evren hakkındaki tüm kavrayışımızı değiştirecek” diyor fizik ve astronomi profesörü Jonathan Feng UCI News’e verdiği röportajda. Teorisine göre bu yeni parçacık ‘daha büyük, daha temel bir kuvvetin göstergesi’ olabilir ve standart fizik modelimizden ayrı olan o kara bölgeyi sonunda birleştirebilir.


Dorukhan Kellecioğlu

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz