Kazları Yenmek İçin Lazer Korkuluklar

0

scarecrow

Korkuluklar teknolojinin oldukça basit bir parçasıdır. Sahte bir kişi oluşturulur, alanın içinde ayakta durdurulur, kuşlar korkutulur, onların ekinleri yemesi engellenir. Bu oldukça basit, genel bir çözümdür ve beyin olmadan yapmak kolaydır. Çiftçi korkuluğu geliştirmek isterse ne yapmalı? Cevap çok açık şekilde lazer. Kesinlikle, yüzde 100, lazerler. En azından, Britanya Kolombiyası’ndaki Victoria Üniversite’sinin araştırma grubuna göre cevap budur.

Kanada Yayın Kurumu raporundan:

Belirli bir hedef alan üzerinde düzenli aralıklarla gece boyunca lazer ışınlarını otomatik olarak taşıyan bir cihaz yaratıyoruz. Rashleigh cihazın çok düşük gücü olduğunu (sunumlar sırasında en çok kullanılan el lazeri işaretleyicilerinden daha az güçlü) ve kendi motorunu durdurabileceği için uçakların bundan etkilenmeyeceğine emin olduğunu söylüyor. O çiftçilerin sadece cihaz için kendi tarlalarının köşelerinde programa ihtiyaçları olduğunu ve gerisin de kendisinin halledeceğini söylüyor.

Araştırma ekibi Saanich Yarımadası üzerinde kendi prototipini test etmek için hazırlanıyor. Umarım lazerler var olan korkulukların şimdiye kadar kazları korkutarak ekinlerden uzak tutmada başarısız oldukları yerlerde bu sefer başarılı olabilir.


Canan Gül

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz