Gizli Rakamlar: NASA’nın İsimsiz Kahramanları

13 Ocak 2017’de vizyona girecek olan “Gizli Rakamlar: NASA’nın İsimsiz Kahramanları” (Hidden Figures: The Unsung Heroines of NASA) için ilk fragman NBC tarafından Rio De Janeiro’daki olimpiyat oyunlarında kadın jimnastik finalleri yayını sırasında gösterildi.

Filmin hikâyesi uzay savaşlarının ilk dönemlerinde Amerika’nın ilk mürettebatlı uzay uçuşu için NASA’da rota hesaplamalarını yapan siyahi kadınların çalışmalarını konu alıyor.

Bu kadınların başarısı yakın zamana dek gözden kaçtı ve haber konusu olmadı. Her ne kadar bu yıl NASA’da bir binaya Katherine G. Johnson’ın (filmde Taraji P. Henson tarafından canlandırılmakta) adı verilmiş olsa da, bu takdirin yerini bulması uzun zaman aldı. Fragmandan anlaşıldığı kadarıyla film seksist 60’lar Amerikası’nın sivil haklar hareketi sırasında birer siyahi kadın olarak bu matematikçilerin karşılaştığı zorlukları ekrana taşıyor olacak.

Filmin fragmanı yarım asır sonra gelişme göstermiş fakat halen eşitsizlik içinde olan bir dünyada bizlere “ya hep birlikte başarırız, ya da asla başaramayız” fikrini hatırlatıyor.

Sabırsızlıkla bekliyoruz.


Kenan Tümer

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

Abonelikle İlgili Konular İçin abone@doganburda.com

Eksik Sayılar İçin okurhizmetleri@doganburda.com

Müşteri Hizmetleri (212) 478 0 300

Danışma Hattı (212) 410 32 00

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir