Ana Sayfa KONULAR EĞLENCE Gizli Rakamlar: NASA’nın İsimsiz Kahramanları

Gizli Rakamlar: NASA’nın İsimsiz Kahramanları

0
16

13 Ocak 2017’de vizyona girecek olan “Gizli Rakamlar: NASA’nın İsimsiz Kahramanları” (Hidden Figures: The Unsung Heroines of NASA) için ilk fragman NBC tarafından Rio De Janeiro’daki olimpiyat oyunlarında kadın jimnastik finalleri yayını sırasında gösterildi.

Filmin hikâyesi uzay savaşlarının ilk dönemlerinde Amerika’nın ilk mürettebatlı uzay uçuşu için NASA’da rota hesaplamalarını yapan siyahi kadınların çalışmalarını konu alıyor.

Bu kadınların başarısı yakın zamana dek gözden kaçtı ve haber konusu olmadı. Her ne kadar bu yıl NASA’da bir binaya Katherine G. Johnson’ın (filmde Taraji P. Henson tarafından canlandırılmakta) adı verilmiş olsa da, bu takdirin yerini bulması uzun zaman aldı. Fragmandan anlaşıldığı kadarıyla film seksist 60’lar Amerikası’nın sivil haklar hareketi sırasında birer siyahi kadın olarak bu matematikçilerin karşılaştığı zorlukları ekrana taşıyor olacak.

Filmin fragmanı yarım asır sonra gelişme göstermiş fakat halen eşitsizlik içinde olan bir dünyada bizlere “ya hep birlikte başarırız, ya da asla başaramayız” fikrini hatırlatıyor.

Sabırsızlıkla bekliyoruz.


Kenan Tümer

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here