Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

1

rogueonestill

Luke Skywalker, Amerika’nın en sevdiği asi. Star Wars’un kalbindeki gözüpek yetim, Galaktik İmparatorluk’un vatandaşları ve Asi İttifakı için yeni bir yol belirleyen ve oluşturan eylemleriyle şans ve kaderin yüceliğine saldırıdır. Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi, onun tarihi değildir. Daha çok dağınık bir giriş, büyük hesap gününden önceki karmaşık hazırlıktır.

Luke’tan önceki ittifakı inşa eden isyancılar, ani bir saldırıyla günü kurtarabilecek mi? Rogue One, en sonuncu Star Wars hikayesi (sakın ‘giriş’ demeyin), Star Wars: Yeni Bir Umut’tan hemen önce yer alıyor. Orijinal üçlemeden önce çekilen ve derinlemesine etkileyemeyen üç filmdeki Eski Cumhuriyete gebe olan Galactik İmparatorluk, tam bir etkiye sahip. Yıldız Yok edicileri  Palpatin’in totaliter yasalarına meydan okuyan herkesi yok etmekle tehdit ederek, uzayda önemli bir yere sahip.

Baskıcı görüşüne rağmen, ikinci Rogue One tanıtım filmi, İmparatorluk’un gölgesine seyirciyi oturtmak için elinden gelenin en iyisini yapıyor. Birbirinden apayrı haydut gruplarıyla, kanun kaçakları ve gizli örgüt stratejistleriyle ve tabi üçkağıtçılarla gizli gizli buluşan isyancılar tek bir amaç etrafında birleşiyor: Özgürlük. İmparatorluk zaten baskıcı; Rogue One’ın kalbindeki tehlike imparatorluk yasalarının göbeğinde. Dışarıda bir Ölüm Yıldızı var ve İmparatorluk düşmeden isyancıların ölümcül silahı bulması şart.

Peki devamında ne olacak? Savaş, bir sürü asimetrik savaş. İsyancılar fazla değil, gemileri veya Galaktik İmparatorluk’un sahip olduğu zırhlı araçları yok; ama en azından iki yeni teknolojiye sahipler. U-Wing adlı daha fazla silahlı gemiye ve savaşmaktan çok nakliyeye yarayan bir araç. İçinde de her ayaklanmanın ihtiyacı olan şey var: Süslü uzay bazukalarıyla öfkeli isyancılar.

Tanıtım filmi, konuyu anlatmaktan çok alıntıdan daha öteye gitmiyor, ama derin bir kuşku atmosferine zemin hazırlıyor. İsyancılar ortak bir düşmana sahip, ama it dalaşından ve kıyı savaşlarından daha fazlası için onları bir arada tutmaya yetecek mi?

Olabilir. Eğer insanları bir araya getirmekte iyi olan birisi gelirse; yani Darth Vader.


Niyazi Tanyıldız

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz