Gizli Sayılar ve NASA’nın Gizli Kahramanları Üzerine

1

Takvimler 1962 senesinin Şubat ayını gösterdiğinde John Glenn, Amerika’nın ilk uzay uçuşunu gerçekleştiren astronotu olarak tarihe geçecekti.

Gizli Sayılar(Hidden Figures) filmi ise bu tarihi gelişmenin gizli kahramanları olan Katherine Goble Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson’ın hayatını anlatıyor.

Dönemin şartlarında var olan ırkçılığın yanı sıra kadınların mühendislik ve bilim alanlarında yaşadıkları zorlukları ele alan bu biyografik filmde, bu muhteşem kadınların böylesine zorlu ve tarih adına ilk olarak geçebilecek en zorlu görevlerinden biri olan Mercury Projesi’ndeki çalışmalarına sıkça değinilmiş.

Katherine Goble, çocuk yaşta matematiğe olan ilgisi ve yeteneğiyle henüz 19 yaşında West Virginia Üniversitesi Matematik Bölümü’nden dereceyle mezun oluyor ve Ulusal Havacılık Danışma Kurulu’nda (NACA) -karmaşık hesapların yapılması, yeni denklemlerin yazılması ya da hesaplamalarda var olan yanlışların ve eksiklikleri düzeltmesiyle- ‘’ bilgisayar (daha doğrusu mekanik hesaplayıcı)’’ olarak çalışıyor.

Mary Jackson ise ilk kadın siyahi mühendisi olarak NASA’da çalışmaya başlıyor ve (Ulusal Havacılık Danışma Kurulu-NACA) Langley Havacılık Laboratuvarı’nda aerodinamik deney tünelleri ve gerçek uçuş araçlarında hava akımının etkisi üzerinde çalışıyor.

Dorohty Vaughan, NASA’daki ilk siyahi matematikçi ve insan bilgisayar(human computers) olarak çalışıyor ve sonraki yıllarda kendi çabalarıyla FORTRAN Programlama Dili’ni öğrenerek NASA’daki hesaplamaları yapan Langley Analiz ve Hesaplama Laboratuvarı’nda, bilgisayar birimi sorumlusu oluyor.

Filmde bu üç muhteşem kadının, John Glenn’in yaptığı Amerika Tarihi’nin ilk uzay uçuşunda arka planda nasıl çalıştıklarını anlatılıyor. Öyle ki uçuştan saatler öncesinde John Glenn, bilgisayarların yaptığı hesaplamaların doğruluğundan emin olmak için Katherine’den onay bekliyor ve sonrasında ‘’Eğer o (Katherine Goble) eminse, ben de hazırım ‘’ diyerek ilk başarılı uçuşu gerçekleştiriyor.

Hem Amerika’da siyahi olmanın dayanılmaz güçlüğü hem de kadınların bilim alanlarında hafife alındığı böylesine bir dönemde bu üç kadının verdiği mücadele adeta ilham verici.

Gizli Sayılar filmi gerçek hayat öykülerini yansıtması bakımından çok etkileyici bir film gibi gözüküyor.

Kaynak:NASA

Eşit, özgür ve adalet dolu bir hayat dileğiyle, tüm dünya kadınlarının ”Kadınlar Günü” kutlu olsun.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz