Google, Chrome OS ile Android’i Birleştiriyor

0

Google’ın iki işletim sistemi, Chrome OS ve Android, yakında tek bir işletim sistemine dönüşecek. The Wall Street Journal’ın haberine göre Chrome OS, Android’le birleşecek ve bu yeni işletim sistemi gelecek yıl ortaya çıkacak. Gazetenin haberine göre aslında Chrome, Android’in içine yerleştirilecek çünkü Android uzun zamandır piyasada var olan ve baskın olan bir işletim sistemi. İki işletim sistemini bir araya getirmek Android’in, her ne kadar büyük değişiklikler gerektirse de, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda çalışabileceği ve Google Play Store desteğinin de iki platformda sağlanacağı anlamına geliyor. Habere göre Chromebook’ların ismi de bundan böyle değişecek.

The Verge tarafından teyit ettirilen bu açıklama muhtemelen gelecek senenin Google I/O etkinliğinde duyurulacak. Kaynaklardan alınan bilgiye göre bu hamle Google’ın bünyesinde barınan bağımsız platformları azaltmak istemesiyle doğrudan ilişkili bir gelişme.

Yeni işletim sisteminin 2017 yılında tüketicilerle buluşması bekleniyor. Bu, her ne kadar büyük ve hayret verici bir gelişme olsa da Google’ın bir şekilde bu noktaya geleceği aslında daha önceki adımlarından belliydi. Google’ın şu andaki baş yöneticisi olan Sundar Pichai, iki yıl önce hem Android hem de Chrome’un başına getirilen isimdi. Görevde olduğu süre boyunca da iki platformu birbirine yakınlaştırma konusunda çeşitli adımlar atmıştı. Bunlara bir örnek olarak olarak Android uygulamalarının Chrome işletim sisteminde çalıştırılabilmesini gösterebiliriz. Bu destek sınırlı olsa da bazı Android uygulamalarının Chrome OS üzerinde çalıştığını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca Google, geçen ay katlanabilir yapıdaki Android işletim sistemli Pixel C dizüstü bilgisayarını da piyasaya sürmüştü. Şimdi bunun, iki platformun birleştirilmesi yolunda atılan adımlardan biri olduğunu görebiliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz