Google Earth, Artık Dünya’nın 37 Yıl Önceki Halini Gösteriyor

1
18
Fotoğraf: NASA

Google, Google Earth hizmetine oldukça etkileyici bir özellik daha ekledi. Timelapse adı verilen bu özelliğin ne olduğunu ve Timelapse’a nasıl ulaşacağınızı haberimizde bulacaksınız…

Genellikle Haritalar hizmetinin gölgesinde de kalsa, Google Earth yetenekleri ve eğlenceli özellikleri ile Google’ın en iyi hizmetlerinden biri olarak kabul edilebilir. İşte bu eğlenceli özelliklere, şimdi de Timelapse ismi verilen yeni bir özellik daha eklendi. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, belli bir bölgenin, 37 yıl içerisinde nasıl değiştiğini, yıl yıl takip ederek görebiliyor.

Timelapse özelliği, tüm Dünya’yı içeriyor. Yani Dünya üzerindeki herhangi bir yeri seçip değişimini izleme şansına sahipsiniz. Bazı bölgelerde ise bu değişim bir video olarak da sunuluyor. Böylece o bölgelerin değişimini video olarak kaydetme imkanına da sahip olabiliyorsunuz.

Timelapse özelliği ile Google, ormanların nasıl yavaş yavaş kasaba ve şehirlere dönüştüğünü veya buzulların nasıl eridiğini görmemizi de sağlıyor. Üstelik bu tip konular hakkında hikayeler anlatan sanal turlar da söz konusu. Ormanlar, enerji, küresel ısınma, kentsel genişleme ve doğal güzelliğe odaklanan beş farklı hikaye bulunuyor. Google, doğadaki değişikliklerin arkasındaki nedenleri anlatmak için Carnegie Melon Üniversitesi’ndeki CREATE Lab ile ortaklık kurmuş durumda.

Google, önümüzdeki 10 yıl boyunca Timelapse özelliğini yeni görüntülerle güncellemeye devam edeceğinin de sözünü veriyor.

Google Earth’ün Timelapse özelliğini denemek için buraya tıklamanız yeterli.

CHIP Online

1 YORUM

  1. Daha bakir , daha yasanabilir , o zamanlar hepimizin daha cocukca oldugu , masum oyunlarin oynandigi, fakat zamanda atlamanin ve timlapsin henuz tartisilmaya acilmadigi bir yer olda gerwk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here