Google Maps Bugünden İtibaren Çevrimdışı Navigasyon ve Arama Özelliğini Kullanıcılara Sunuyor

0

Çevrimdışı arama ve navigasyon özellikleri, Google’ın geçtiğimiz mayıs ayında tanıttığı iki önemli yenilikti. Şimdi, altı ay sonra, bu özellikler kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Bugün, Google Maps’in çevrimdışı arama ve navigasyon özellikleri kullanılabilir hâle geliyor. Uygulama içerisinde kolayca çevrimiçi ve çevrimdışı modlar arasında geçişler yapılabilecek ve aynı şekilde hücresel veya kablosuz ağ veri kullanımları da sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek. Android kullanıcıları güncellemeye bugünden itibaren ulaşabilecekler; iOS kullanıcıları ise Google’ın açıklamasına göre “yakında” bu özelliğe kavuşacaklar.

Bazı bölgeleri çevrimdışı olarak görüntüleyebilme 2012’den bu yana Google Maps’te mümkündü. Ancak arama ve navigasyon olarak kullanabilme özelliği ilk kez eklenen bir şey. Bunun anlamı ise şu: Yaşadığınız şehri kaydederseniz, bu şehirde gitmek istediğiniz bir yeri çevrimdışıyken bile aratıp bulabiliyor ve sonrasında navigasyon sayesinde oraya ulaşabiliyorsunuz. Ancak depolama sıkıntısı nedeniyle, haritadaki işletmelerin ve diğer yerlerin fotoğraflarına ve müşteri değerlendirmelerine çevrimdışı modda ulaşmak mümkün olmayacak.

Aynı şekilde belirlenen rotalar da gerçek zamanlı trafiğe göre değil, ortalama zaman dikkate alınarak oluşturulacak. Ancak bağlantı tekrar sağlanır sağlanmaz rotada güncelleme anında yapılabilecek. Yayınlanan ilk versiyonda direkt geçişler ve yürüyüş yolları da depolama kısıtlarından dolayı yer almayacak. Ancak Bishop’un açıklamalarına göre bu özellikler ilerleyen aylarda eklenecek.

Offline Maps

Özelliğin en çok veri bağlantısı olmayan yerlerde veya ikinci SIM kart kullanımı gerektiren yabancı ülke seyahatlerinde işe yarayacağı düşünülüyor. Proje yöneticisi Amanda Bishop’a göre, normal kullanıcı da bu sistem sayesinde haritaların çevrimiçi versiyona kıyasla daha çabuk yüklendiğini deneyimleyecek. Zira en iyi hücresel bağlantı bile doğasında dengesizlik unsuru barındırmakta. Google araştırmacılarına göre telefonlar günün %10’unu bağlantıda yaşanan tıkanıklıklardan ötürü çevrimdışı olarak geçirmekte. Bishop yeni servis hakkındaki açıklamalarını şu şekilde noktalıyor: “Uygulama gerçekten çok hızlı hissettiriyor. Bundan sonra hiçbir zaman beklemek zorunda kalmayacaksınız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz