Volkswagen, Apple’ın Mercedes’ten Bünyesine Kattığı Yöneticiyi İşe Aldı

0
Johann Jungwirth, right, President and CEO at Mercedes-Benz Research and Development, shows off his Blackberry 10 mobile device to the audience as Thorsten Heins, left, president and CEO at BlackBerry looks on during a conference, Tuesday, May 14, 2013, in Orlando, Fla. (AP Photo/John Raoux)

Geçtiğimiz bir yıl boyunca Apple’da çalışan Johann Jungwirth, Volkswagen tarafından markalar grubundaki “dijital geçiş sürecini yönetmek” amacıyla işe alındı. Resmî iş tanımıysa “Dijital Geçiş Başkanı” olarak açıklandı. Apple’da iş tanımı “Mac Sistemleri Mühendisliği” olan Jungwirth’in Mercedes-Benz’in ar-ge departmanından geldiğini düşünürsek, Apple’daki görevinin de aslında geliştirilmekte olan gizli araba projesiyle ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Apple’dan VW grubuna gerçekleşen transferse bu sabah CNBC’den Phil LeBeau’nun Tweeter’daki mesajıyla ortaya çıktı.

Jungwirth’in Apple’dan bu kadar çabuk ayrılmasının ardında yatan gerçek sebep bilinmemekte. Bunun sebebi Apple’ın Jungwirth’le çalışmak istemeyişi, Jungwirth’in Apple’la çalışmak istememesi veya VW’nin Jungwirth’e reddedemeyeceği bir teklif sunması olabilir. Ancak ortada olan şu ki, Jungwirth bundan sonra dünyanın en büyük otomotiv şirketler gruplarından birinde otonom sürüş ve araç içi kullanıcı tecrübesi gibi alanlardan sorumlu kişi olarak görev alacak. Yeni işvereninin tarihin en büyük skandallarından birine imza atmış olması Jungwirth için çok da büyük bir etken değil. Zira geliştirilecek ve sonunda satışa sunulacak olan otonom arabalar ile dizel motorların birlikte çalışması beklenmiyor.

Volkswagen’in yeni multimedya sistem çözümleri, eski sistemlerine oranla çok büyük gelişme katetmiş durumdalar. Bu sistemler artık Android Auto, CarPlay ve MirrorLink desteği sunuyorlar. Şirket aynı zamanda gelecek yıllarda kullanacağı multimedya sistemlerini de bu sene düzenlenen CES fuarında sergilediği Golf R’da gösterdi. Otomobilin içinde kullanılan 12,3 inç büyüklüğündeki ekrana dokunmaksızın, hareketlerle yönetilebiliyordu. Sergilenen otomobilde gösterilen çoğu teknoloji henüz gündelik kullandığımız arabalarda yer almamakta, ayrıca bu fuar sırasında Jungwirth Apple için çalışmaktaydı. LinkedIn profilindeki iş tanımında kablosuz güncelleme sistemleri üzerinde çalıştığını belirten Jungwirth, aynı zamanda VW için “rekabette avantajı kaybetmemek için en iyi ve en doğal sezgisel kullanıcı deneyimi” üzerinde çalıştığını da belirtmiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz