Google’dan Çatılara Güneş Paneli

0

Google yeni yayımladığı bir videoyla temiz enerjiye geçişi teşvik için yeni bir proje daha duyurdu. “Project Sunroof” Google Maps verilerini kullanarak evlerin çatılarının güneş paneli takmaya uygun olup olmadığını, uygunsa da panelleri nereden taktırabileceğinizi söylüyor.

Project Sunroof web sitesini ziyaret ederek evinizin güneş paneli kurulumu için iyi bir aday olup olmadığını görebilirsiniz. Siteden Google Maps adresinizi giriyorsunuz, sonra konum verisi, Sokak Görünümü ve uydu fotoğraflarıyla çatınızın şekli hesaplanıyor. Buradan çatınızın ne kadar güneş aldığı, çevre binaların ve ağaçların gölgesinden ne kadar etkilendiği anlaşılıyor. Hatta proje, sonuçlar olumluysa sizi yakındaki güneş paneli satıcılarına yönlendirebiliyor.

Proje şu anda sadece San Francisco’da, Boston’da ve California’nın Fresno bölgesinde çalışıyor. Ama videoda da belirtildiği üzere, hizmetin önce tüm ABD’ye, oradan da dünyaya yayılması planlanıyor.

Proje, Google’ın muazzam konum ve iş verisine, şirkete fazla yük getirmeden yepyeni bir kullanım alanı kazandırıyor. Bu duyuru Google için ilginç de bir zamana denk geldi çünkü şirket “Alphabet” adı altında yeniden yapılanıyor. Alphabet, Google’ın kurucularının daha uçuk fikirlere odaklanmasını sağlarken Google’ın iş kısmından ayrılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz