Nefesinizi Kesecek Bu Animasyon ile Mars’ın Üstünden Uçun!

0

Mars’ı görmek için can atıp bu uğurda ölmeyi göze alamayanlardan mısınız? Şimdi güvenli bir şekilde kızıl gezegeni beyninizle ziyaret etmenin bir yolu var. Avrupa Uzay Ajansı tarafından yayınlanan yeni video bizleri Mars’ın Atlantis Kaos bölgesinde hayali bir helikopter gezisine çıkartıyor.

Bölgenin nasıl bu kadar havalı bir isme sahip olduğunu merak ediyorsanız yandaki topografik haritaya bakabilirsiniz. Ortada gördüğümüz mavi renkli bölge Atlantis Kaos. Atlantis havzasındaki krater o kadar eski ki  4 milyar yıl kadar) kenarları artık aşınmış.

Kaos bölgesinin uzunluları şu an sadece 168km ye 144 km ancak uzun zaman önce bütün havzaların birbirleriyle bağlantılı olduğu ve varsayımsal Eridania gölünün bu bölgeyi kapladığı düşünülüyor. Eğer göl düşündüğümüz şekilde var olduysa devasa bir şekilde 620.000 kilometre karelik bir alan kaplayabilirdi.

Aşağıdaki videoda Atlantis bölgesinin belki de su tarafından oyulmuş kanallarını, inişli çıkışlı tepelerini, kraterleri ve tektonik faaliyetler sonucu oluşmuş olabilen çatlaklarını göreceksiniz.

Harita ve video ESA’nın Mars Express Orbiter aracı tarafından Aralık 2008, Şubat 2009 ve Ocak 2014’de çekilen görüntülerden oluşturuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz