Google’ın Resmi Telefonunun Samsung Galaxy’nizden Daha İyi Bir Yazılımı Olabilir

0
Google’ın resmi telefonu Google Pixel
Google’ın resmi telefonu Google Pixel

Google’ın büyük olasılıkla şimdiye kadarki en önemli Android akıllı telefonu getirmesi bekleniyor: Resmi bir Google telefonu ve Venturebeat’in internet adresinden bazı kişiler bu telefona bir ön inceleme yaptıklarını iddia ettiler.

Donanım geliştiricilerinin mükemmel telefonu geliştirmek gibi bir derdi varken, Google genellikle Android yazılımını geliştirmeye odaklanıyor. Samsung, LG, Motorola ve diğer telefon üreticileri Android işletim sistemini cihazlarına yükleyebiliyorlar ve bu durum onların Apple gibi kendi işletim sistemlerini geliştirme kaygısını azaltıyor. Google donanımı yeni yeni ciddiye alıyor olmasına rağmen, arama motoru şirketinden ortalamanın üzerinde sahip olunacak en iyi telefonu geliştirmesi bekleniyor. VentureBeat, büyük ihtimalle Google Pixel olarak adlandırılacak bu efsanevi cihazın, 5 inç ekran, 2.4 GHz 64-bit quad-core işlemci, 4GB RAM, 32GB depolama alanı, 12 megapiksel kamera ve 2770 mAh batarya ile geleceğini iddia etti. Daha büyük olan Pixel XL ise 5.5 inç ekran, 3450 mAh batarya ve QHD (1440p) ekran ile gelecek. Karşılaştıracak olursak, Apple’ın en yeni telefonu iPhone 7 Plus, A10 işlemci, 32 GB depolama alanı, iki adet 12 megapiksel kamera, 3GB RAM ve 2900 mAh batarya ile geliyor.

Google’ın, HTC’nin üreteceği söylentileri olan bu cihazı şarj için büyük ihtimalle USB-C portunu kullanacak. Arka tarafında bir parmak izi tarayıcısı sunacak olan bu cihaz 3.5 mm kulaklık girişine de sahip olacak; ama daha da ilgi çekici olan Google Asistan uygulamasının büyük ihtimalle entegre edilecek olması.

Pixel Google Asistan uygulamasını barındırıyor olabilir.

Google’ın sanal yardımcısı-Google Asistan- şirketin mesajlaşma uygulaması Allo ile birlikte sunuldu. Android ve iOS için sunulan bu uygulama sadece arkadaşlarla mesajlaşmayı değil aynı zamanda başkalarıyla sohbet ederken bile mesajlaşabileceğiniz ve bilgileri kendi sohbet ekranında görüntüleyen bir dijital asistanla da yazışabilmenizi sağlıyor. Google Asistan kullanıcıların yüksek sesle konuşmasını gerektirmek yerine sorularını yazarak sormalarına imkan veriyor.

Animated GIF – Find & Share on GIPHY
Yukarıdaki gif resmi Android Police internet sitesinden yakın zamanda ortaya çıkan asistanın Android işletim sisteminin güncel versiyonuna entegre edileceği spekülasyonlarını (sonucu bilinemeyen tahminlerini) doğuruyor. Google Asistan, kullanıcılarına sadece “OK, Google” şeklinde seslenerek değil yazarak da asistanlarını harekete geçirme imkanı verecek. Bunun Google On Tap- muhtemelen şu anda bakıyor olduğunuz hava ile ilgili bilgileri sağlayan bölüm- ile birleştirilmesi sayesinde Android kullanıcıları aradıkları bilgiye ulaşmanın yeni bir kullanışlı yolunu daha edinmiş olacaklar.

Google’ın resmi bir Android telefon üreteceği haberi üzerinde ilk kez durulmuyor. Android Silver Programı , şirketin, kullanıcılarına iyi bir Android deneyimi sağlamayı garanti edecek bir amiral gemisi telefon üretmeyi hedeflediği bir önceki girişimdi. Başta geliştiriciler için tasarlanan Nexus serisi cihazlar Google’ın sözde-resmi telefonu olma görevini üstlendi. Bunu yapmak arama motoru şirketinin meydan okumasını gözler önüne seriyor ve kendi donanım ortaklarına bir kötülük yapıyor. Üst düzey donanım ve yazılımın sadece kutsal Google cihazında mümkün olması Samsung yanan telefonlara ek olarak sorun çıkartabiliyor.

 

Çeviren : Recai Sinekli

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz