Google’ın Sürücüsüz Araba Projesi Kendine Ait Bir Şirkete Sahip Olacak

0

Google’ın kendini süren araba girişimi yeni bir boyut kazanmak üzere. Bloomberg‘de yayınlanan bir rapora göre 2012 yılında bir yan proje olarak ortaya çıkan otonom arabalar, Google’ın Alphabet isimli yeni şirketi altında kendi şirketine sahip olacak.

Ağustos ayında Google, Alphabet isimli yeni bir organizasyonel yapıya sahip olacağını duyurmuştu. Üstünde çalışacak yeni proje ve alınacak yeni bir şirket gibi sıkıntıları olmayan arama motoru devi, farklı bir yapılanma içerisine gireceğini söylemişti. Alphabet isimli yapının altında her şirket kendi yönetim kurulu başkanına (CEO) sahip olacak ve bu şirketler her yılın sonunda kendi muhasebe kayıtlarını rapor etmekle sorumlu olacak. Her şirket ayrıca kendi baş harfiyle anılacak: G, Google için kullanılacak mesela.

Bloomberg‘in şirketin planları hakkında bilgilendirilen ismi verilmeyen bir kaynağa dayandırdığı habere göre Google, otonom arabalar üzerinde çalışacak olan bölümü için Alphabet çatısı altında yeni bir şirket açacak.

Bu tarz bir ürünün taşıdığı potansiyel göz önüne alındığında şirketin aldığı karar tamamen mantıklı görünüyor. Honda ve Toyota gibi birçok köklü otomobil üreticisi, otomatik pilot özelliğini ürünlerine entegre etmek istiyor.

Ayrıca Google’ın kendi harita, yol ve trafik bilgilerine, yeni satın aldığı Waze’e ve bunlara ek olarak Google Now hizmetinde örneği görülen yapay zeka tahmin kabiliyetine sahip olduğu düşünüldüğünde, şirketin bu teknolojilerin temelleri üstüne kurulu ayrı bir şirket kuracak olması da mantığa aykırı bir durum teşkil etmiyor. Ayrıca Google’ın başka şirketlerle ortak çalışma konusunda da açık fikirli olduğu düşünülürse, geliştireceği yazılımı diğer otomobil üreticilerine pazarlayabileceği de ihtimaller arasında.

Ancak Google otonom arabaları farklı amaçlar için de kullanabilir. Şubat ayında Bloomberg, Google’ın Uber’la rekabet edecek bir sistem üzerinde çalıştığını iddia etmişti. Yapılan haberde Google’ın üstünde çalıştığı uygulamanın da bazı şirket çalışanları tarafından kullanılmakta olduğu dile getirilmişti.

Aynı zamanda Uber için de sürücüsüz araçlardan oluşan bir sisteme geçmek mantıklı bir adım olacaktır. Popular Science olarak Uber’ın yapay zeka, robotik ve otonom teknolojilerle ilgilendiğini bu yılın başlarında sizlere ulaştırmış ve Pittsburgh şehri sokaklarında görülen Uber araştırma aracının fotoğrafını sizlerle paylaşmıştık.

uber car

Uber’ın para kazanma konusunda toy olduğunu da söyleyemeyiz. Tahminler Uber’ın, gelirini milyar Dolarlar seviyesinde kazanan birkaç yeni şirketten biri olduğu yönünde. Ancak her sektörde olduğu gibi insan faktörünü sistemden çıkarmak, şirket için daha çok kazanç anlamına geliyor. Bu gerçeklik ise elbette tartışmasız bir şekilde Google tarafından da bilinen ve üstüne düşünülen bir olgu. Uber için işin sorunlu kısmı kendi arabalarını sağlamak zorunda olması ve bunun da belli yüksek bir meblağa mal olacağı gerçeği. Ancak Uber’ın lider robotik araştırma kuruluşlarından Carnegie Mellon ile olan ortaklığı düşünüldüğünde, şirketin bu alanda para kazanmaktan çekinmediğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Google’a geri dönecek olursak, şirket her geçen gün kendini süren otomobiller konusunda kendini daha da geliştiriyor. Hâlâ Android üreticisinin Mountain View, Kaliforniya ve Austin, Teksas’ta test edilen sürücüsüz arabalarını vahşi doğaya ne zaman salacağını bilmiyoruz. Ancak sürücüsüz araba projesinin Alphabet yapılanması altında kendi şirketine sahip olacağı haberleri ile birlikte sizi istediğiniz yere taşıyacak olan sürücüsüz arabaların geleceğinin çok da uzak olmadığını söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz