Elon Musk, İnsanların Mars’a Yerleştiğini Görecek Kadar Yaşamayacağını Düşünüyor

0

Amerikan Jeofizik Birliği’nin (American Geophysical Union – AGU) iki gün önce düzenlenen sonbahar toplantısında en ilgi çeken oturumlardan biri Elon Musk’ın konuşmacı olduğu oturumdu. Oturuma insanlar büyük ilgi gösteriyordu ve gerçekten uzun bir sıra, girmek isteyenleri bekliyordu.

Neyse ki Popular Science muhabirleri sıra bekleme konusunda yeterince iyiler ve oturuma girmeyi başardılar.

Musk seyircisinin farkındaydı ve cevaplarını verirken arada “Bilime gerçekten çok ilgiliyim” tarzı ifadeler serpiştiriyordu. Bu tarz yanıtlarla birlikte son dönemlerde bir hayli tartışılan bilime sağlanan maddî kaynakların artışını da destekliyor ve “Yer biliminin çok önemli olduğunu dşünüyorum.” diyordu.

Ancak gerçekten 23.000’den fazla yer bilimcinin olduğu bir konferansta ne hakkında konuşabilirsiniz ki? Bu hafta gerçekleşecek olan Falcon 9 roketinin yeni fırlatma denemesi ve haziran ayında yapılan denemede roketin patlaması herkesin hafızasında taze birer bilgi ve anı olarak yer alırken, Musk nasıl hissettiğini herkesin bilmesini sağlayan bir konuşma yaptı.

“Bir roketimizi kaybetmiş olmak gerçekten zor bir şey. Özellikle de yaşananların doğum günümde gerçekleştiğini düşünürsek, olayın beni duygusal olarak derinden etkilediğini söylemeliyim.” Son cümle, seyircilerden acıma belirtisi gösteren seslerin yükselmesine sebep olmuştu.

Muhtemelen son başarısızlığından dolayı Elon Musk’ın Noel için dilediği şeyin planlarıyla tam olarak uyum içinde çalışmayan Dünya’nın fiziksel özelliklerinin değişmesi (yer çekimi gibi) olduğunu tahmin edebiliriz.

“Roketler gerçekten zorlu araçlar” dedikten sonra Musk’ın “Yer çekiminin etkilediği şeylerin sayısı gerçekten inanılmaz.” demesi de bu isteğine dair bir işaret olsa gerek.

Ancak Musk hâlen geleceğe odaklanmış durumda ve Mars’ın insanlar tarafından kolonileştirilmesini insanlık açısından uzun vadeli gelecekte tek işe yarar çözüm olarak görüyor. “Bunu gerçekleştirmek çok zorlu olacak ve çok zaman alacak. Bunun gerçekleştiğini görecek kadar yaşayacağımı düşünmüyorum ancak bu amaca ulaşırsak türümüz açısından gerçekten iyi bir adım olacağını düşünüyorum.” dedi Musk.

Ayrıca Mars’ta yaşam olsa bile radyasyondan korunmak amacıyla bunun Mars’ın yüzeyinin altında olacağını düşündüğünü de ekledi. Yani Musk’a göre insanların Mars’ın yüzeyinde yapacağı şeyler Mars’ın yeryüzünün altındaki küçük canlıları etkilemeyecektir. Bu açıklamaların ise Mars’a giden araçları büyük çabalarla temiz odalarda üreten ve Dünya’dan kaynaklanabilecek herhangi bir pislik bulaştırma olayının önüne geçmek isteyen bilim insanları için iç karartıcı olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Musk, konuşmasında ayrıca yıldızlara ulaşmak için kendisine ilham veren kitabı da söyledi: Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi.

“Ergenlik çağımda hayatın anlamı konusunda oldukça endişeliydim ancak Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi‘ni okuduktan sonra evrenin her şeyin cevabı olduğunu anladım.” diyen Musk, şöyle devam etti: “Bence hayatı anlamlandırmada yardımcı oluyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz