Gorillerin ve İnsanların Arkadaşlıkları Arasında Çarpıcı Bir Benzerlik Var

0
1515
Terri Lea Mays/iStock

Daha büyük gruplar halinde yaşayan gorillerin, arasında seçim yapacağı daha fazla arkadaşı olabilir; fakat yeni bir araştırma, gorillerin yakın ilişkiler konusunda belli bir noktada üst sınıra ulaştığını öne sürüyor.

Aynı şeyin kendi türümüzde de olduğu düşünülüyor. Bu ünlü görüşe göre beyin boyutu ile grup boyutu arasındaki bir bağlantı, sadece 150 civarı kalıcı arkadaşlığı sürdürebileceğimizi söylüyor. İngiliz evrimsel psikolog Robin Dunbar’ın adını taşıyan bu kuram, ‘Dunbar sayısı‘ olarak biliniyor.

Yine de bir grup sırf genişliyor diye, içerisindeki ilişkiler daha kuvvetli veya daha karmaşık hale gelmeyebilir.

Yakın sosyal bağları sürdürmek için gereken günlük zaman miktarı ve beyin boyutunun bir karışımına göre değerlendirme yapıldığında, insan olmayan primatların 50 tane civarı kalıcı arkadaşlık sürdürdüğü düşünülüyor. Fakat Ruanda’daki goriller üzerinde yapılan yeni bir çalışma, 12 ila 20 bireyden oluşan tipik bir grubun ötesinde, sosyal yaşamların daha karmaşık hale gelmediğini gösteriyor.

Bilim insanları böyle bir kalıbın neden var olduğunu bilmeseler de, bu durumun, primatların güçlü bir sosyal çevre kurmak için ihtiyaç duyduğu zaman ve çabayla ilişkili olabileceğini düşünüyorlar.

Fossey Fonu ve İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nde çalışan antropolog Robin Morrison şöyle söylüyor: “Bizim çalışmamız, gorillerin daha fazla miktarda ilişki sürdürmesinin gerektiği çok büyük gruplarda sosyal çeşitliliğin düşük olduğunu öne sürüyor; çoğu ilişki de en zayıf kategoride yer alıyor.”

Genelde bir popülasyon ne kadar büyükse, bir hayvanın sosyal yaşantısının o kadar çeşitli ve karmaşık olacağı varsayılıyordu. Aslında Dunbar’ın sosyal beyin hipotezine göre, primat beyinlerinin bu kadar büyük olmasının sebebi bu. Tarihsel olarak, büyüyen sosyal çevrelerimizi geliştirip sürdürmek için daha fazla zihin gücüne ihtiyaç duymuşuz.

Fakat bir grubun boyutu ile karmaşıklığı arasındaki bu bağlantı, o kadar da doğrudan olmayabilir.

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here