Görünen o ki Yamyamlık Pek de Sağlıklı Değilmiş

0
90
Tarih öncesi bazı kabilelerin neden yamyam olduğu konusu araştırmayla kısmen de olsa aydınlanıyor.
Tarih öncesi bazı kabilelerin neden yamyam olduğu konusu araştırmayla kısmen de olsa aydınlanıyor.

Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırma, yamyamlığın beslenme amaçlı olmadığını gösteriyor. Çalışma insan etinin mamut, ayı ya da bir kunduza göre bile daha az yararlı olduğunu açıkladı.

Çalışmanın amacı elbette yamyamlığın besleyiciliğini ölçmek değildi, kaldı ki yamyamlığın tedavi edilemeyecek prion hastalıklara yol açtığı biliniyor. Çalışmanın, nesli tükenen bir grubun da dahil olduğu ilk insansı kabilelerdeki yamyamlık davranışının nedenlerini göstermesi bekleniyor.

Arkeolojik buluntular tarih öncesi insansıların yamyamlık ettiğini gösteren ipuçlarıyla dolu. Bu ipuçları beyne kolay ulaşılmasını sağlayacak şekilde kafatası tabanında açıklık, kemik iliğine ulaşılabilecek şekilde ezilmiş ya da kaynatılmış omurga, kesilme ve doğranma izleri içeriyor.

Birleşik Krallık’taki Brighton Üniversitesi arkeoloğu James Cole, pek çok çalışmanın insan etinin besleyici olduğuna dayandırıldığını söylüyor. Tabii ki de bu teoriler Ünlü Donner Parti ya da yamyamlıktan müebbet hapse mahkûm edilmiş Armin Meiwes gibi modern örneklere dayandırılıyor. Meiwes, insan eti için hiç de fena olmadığını ve domuz eti gibi olduğunu söylüyor. Araştırma makalesinde Cole, taş devri yamyamlığının doğal olarak ‘besleyici olduğu’ şeklinde anlatımların aslında açık bir kanıtı olmadığını belirtiyor. Diğer bir deyişle yamyamlığın tam olarak sağlıklı bir beslenmeyi destekleyip desteklemediğini bilmiyoruz. Bu yüzden Cole insan vücudunun ne kadar barındırdığını ölçtü.

Bir kilogram kas başına düşen kalori bazında hesaplandığında insan seçili grubun ortasında kalıyor. Misk sığırı, balık, sığır, kuş, ayı ve kunduz aynı kas miktarında insanlardan daha fazla kalori barındırırken insanlar da ren geyiği ve atlardan ziyade daha fazla kalori barındırıyor. Tabii ren geyiği ve at insandan çok daha büyük olduğundan insanın yanı sıra yine daha fazla besleyici kalıyorlar.

Bu durum, erken insansıların sanıldığından daha karmaşık bir toplum olduğu gerçeğiyle birlikte yamyamlığın yalnızca karın doyurmak için olmadığı kanısını ortaya koyuyor. Cole, o dönemki yamyamlığın ölen birisinin yenilerek beslenmeye ek oluşturacak şekilde işlevsel bir durum olabileceğini savunsa da birbirlerinden bağımsız taş devri topluluklarının benzer şekilde davrandığı bulguları durumu daha da karmaşıklaştırıyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here